YENİAY YAZILARI

İKİZLER BURCUNDA YENİAY

....
Tam ortasındayım yolun
Koşunun ortasındayım
Tam ortasındayım yolun
Koşunun ortasındayım
...
Nasıl da paylaşıyor insan isterse
Nasıl da birmiş meğer hasretler
Nasıl da mecburmuşuz
Sabretmeye, sevmeye, öğrenmeye...
person with body painting
Photo by Sharon McCutcheon on Pexels.com

9° 3′ İkizler Burcunda Aldebaran Sabit Yıldızı etkisiyle birlikte hareketli, şaşırtıcı ve karma yasalarının da içinde olduğu bir yeniay…

İKİZLER YENİAYI AN HARİTASI

Aldebaran Kraliyet Yıldızı: Doğunun gözcüsü ve (Michael) Mikail Meleğini temsil eder. Dört büyük kapı, mahşerin dört atlısından birisidir. 9°47’İkizler Burcunda bulunan yıldız, Mars gezegeninin enerjisiyle eşleştirilir. Kraliyet yıldızlarının bir özelliği de kişi ahlaklı, onurlu davrandığında ödüle layık görüleceğiyle doğrudan ilgilidir. Kişi yukarı taşır, zenginlik ve başarı verir, askeri alanda güç, itibar, sorumluluk verebilir. Ticari anlamda başarı, iletişimde ve anlaşmalarda şans, güç verebilir. Ama kişi verilen bu gücün etkisine kapılıp, güç zehirlenmesi yaşar ve gölgesinin etkisine girerse durum iç açıcı olmaz. Tüm bunların aksi şiddetle yaşanabilir. Yapılması gerekenler doğruluk ve adil davranmaktan şaşmamak olmalıdır. Ayrıca doğa olaylarını da yönetir.

Bu yeniayda etkili olması bize yine ünlü atasözümüz hatırlatacak: “Ne ektiysen, onu biçersin.”

Yılın iki tutulmasını henüz atlattık, sevgili Bilge Kuş. Merkür geri seyrine devam ediyor. An haritasında; yeniayın yönetici gezegeni olarak 26° Boğa Burcundaki Merkür’ümüzün hızı iyice yavaşladı, düz hareketine 3 Haziran itibariyle başlayacak. Bu derece çok önemli; 19 Kasım 2021 ile başlayan ve 16 Mayıs 2022 sürecinde devam eden olaylara yeniden dokunacak. Geri giderken bu derecede olması; bu güne kadar neler yapıldığını, hangi kararlar alındığını, doğruları ve yanlışlarımızı, antlaşma ve iletişimle ilgili sorunları, çözülmesi gerekenleri, sahip olduklarımızı, maddi kaynaklarımızla ilgili geçmişe dönük hesaplarımızı yeniden gündeme getirecek.

İkizler burcunun 9 derecesinde 2003 yılında bir güneş tutulması gerçekleşmiş. O yıl yaşanan olaylar içerisinde;  

2003 TÜRKİYE GÜNDEMİ

 1 Mart – TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesine, yabancı silahlı kuvvetler unsurlarının 6 ay süreyle Türkiye’de bulunmasına izin verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan kapalı oturumda, kabul edilmedi. 
9 Mart – Siirt’te milletvekilli yenileme seçimi yapıldı. AKP’nin 3 milletvekilinin 3’ünü de aldığı seçimde, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’ye girdi.

20 Mayıs – Yazar Orhan Pamuk, “Benim Adım Kırmızı” adlı romanıyla dünyanın en büyük edebiyat ödüllerinden “İmpac-Dublin”e layık görüldü.

25 Mayıs – Türkiye 48. Eurovison Şarkı Yarışması’nda Sertab Erener’in seslendirdiği; Every Way That I Can adlı parçayla birinci oldu.

26 Mayıs – Ukrayna Havayolları’na ait uçak, Trabzon’un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçaktaki 62 asker, 13 mürettebat öldü.
 
4 Temmuz – Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak adlı filmi, 56. Cannes Film Festivali’nde Elephant filmiyle birlikte en iyi film seçildi.

RTÜK, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın Bursa’daki mitingde yaptığı konuşmasını naklen ve tekraren yayınlayan televizyon kanallarını birer ay süreyle kapattı.

27 Eylül – TÜBİTAK-BİLTEN tarafından teknoloji transferi yöntemiyle üretilen Türkiye’nin ilk mini gözlem uydusu BİLSAT, Rusya’dan uzaya gönderildi.

4 Ekim – Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü “Abdülhamit Düşerken” filmindeki rolüyle Meltem Cumbul aldı. 

6 Ekim – Burgazada’da çıkan orman yangınında 600 hektar alan zarar gördü.(NTV, ARŞİV)

yaşanan olaylardan bazıları. Vurgu yapacağı, yeniden gündeme getireceği yerler olabilir. Döngüler tamamlanır, yenisi başlar. Hepimizin hayatında da sonlar ve başlangıçlar hep olacak. Yeniaylar başlangıçları anlatır. Bu yeniay köprü görevi görüyor adeta. Geçmişten bugüne gelirken geleceğini iyi planla dercesine. Karar aşamasındayız ama henüz harekete geçmedik mi? Elimizdekilerini korumaya mı çalışıyoruz?

Bu yeniay, Ülkenin batısında ve doğusunda yaşayanlar için gündemi farklı oluşturacak. İstanbul ve batısında olanlar için daha çok hizmet etmek, sağlık, tekrar eden rutinler, sağlık sektörü daha ön planda olacak. Ankara ve doğusunda kalan bölge içinse ilişkiler, dengeyi kurma, adalet ve hukuk konuları, siyaset, anlaşmalar daha çok öne geçecek.

Yeniay İkizler Burcunda olması; sosyal medya, ticaret, iletişim, kısa seyahatler, yazılı ve sözlü antlaşmalar, yakın çevre ile ilişkilerimiz, öğretmen ve öğrenciler, gençler, kardeşler, kuzenler, yeteneklerimiz gibi birçok konuda yeni yapılanmaları gündeme getirecek.

An haritasının dokuzuncu evinde gerçekleşmesi ise; hukuki konuları, mahkemeleri, yargılama süreçlerini, yabancılar ve yüksek öğretimi, dini değerleri ve dini yapıları, din adamlarının söylemlerini, ideallerimizi, hayat felsefemizi ilgilendiren konular hakkında yeni yapılanma ve adımları anlatır, bize.

Yönetici gezegenin geri harekette olması ve Satürn’ümüzden kısıtlayıcı ve engelleyici bir etki alması planlama ya da yapılanma sürecinde eskiye dönük yapılması gerekenleri bize hatırlatacak. Merkür’ümüzün Boğa Burcunun Algol sabit yıldızına denk gelen yerde hızını yavaşlatması yine ekonomi, finans, sahip olduklarımız, konfor alanlarımız konularındaki geçmiş kararlarımızı sorgulatabilir.

Önceden konuşulan yaptırım içeren kanunlar gündeme gelebilir. Sosyal medya yasası, sınırlamalar, gençlerin sanat ve spor etkinlikleri, konser iptalleri, (Retro Merkür Boğa- Satürn Kova karesi)özgürlük alanının daraltılması konuları ülkenin gündeminde olabilir. Havayolları ile ilgili aksamalar söz konusu olabilir.

Yeniay içinde eskiyi gözden geçir mesajı taşırken geleceğini de iyi planla diyor bizlere. Yerinde duramayan hızlı gezegen yavaş, karmanın efendisi olarak nam salan Satürn yavaşladı, 5 Haziran’da Kova burcunda retro hareketine başlayacak. Yani önce geçmiş hesaplarını kapatacaksın, ardından ileriye dönük adımlarının rotasını oluşturacaksın. Ayrıca Pluton’dan aldığı olumlu enerjiyle dönüşüm ve köklü varoluş yolunda destekleniyorsun, der gökyüzü.

Bizi şaşırtan, şoke eden, kaderimizi değiştiren bazen yıkıcı, sarsıcı ve deprem etkisi yaratacak haberler duyabiliriz. Uranüs etkin bu yeniayda. Daha ne kaldı duymadığımız, dediğimiz anda bir sürü belge ve bilgi ortalığa çıkabilir. Gizlide kalan ve saklı olanların krizli şekilde gün ışığına çıkması olası.

Bu dönemde yalan haber, dolandırıcılık haberleri, sansasyonel ve gerçekliği olmayan yanıltıcı ve manipüle edici söylemler, söylentiler, belgelerde gündemde olabilir.

Her zamanki gibi duyulan ya da yazılan her bilgiye itibar etmeden iyice araştırmak ve sakin davranmak gerekiyor.

Sanat dünyasında çok olumlu gelişmeler yaşanabilir, yaratıcılık, yayıncılık, spor alanında yaşanan başarılar söz konusu olabilir.

Mars ve Jüpiter’imiz Koç Burcunun ilk derecelerinde 25 Mayıs itibariyle yan yana hareket halindeler. Bu atacağımız adımların, eylemlerimizin hızlı, büyük, heyecanlı, ateşli, kararlı, içinde felsefesinin olduğuna inandığımız ideallerimizin varlığını anlatır. Mars’ın ben merkezli davranmasına ve gözü karalığına kapılmadan, Jüpiter’in abartısına, körü körüne inanmasına fazla hayalperestliğine dikkat ederek adım atmakta fayda var. Her gezegeninin ya da burcun iyicil ve kötücül, aydınlık ve karanlık yönleri vardır. Tüm bunlar bizim içimizde var olduğu gibi.

Evlilik ve ikili ilişkilerde, ortaklıklarda yeni başlangıçlar hızlıca atılan adımlarla gerçekleşebilir. Kurulan ortaklıklar büyüyebilir, şanslı yatırımlara dönüşebilir. Madalyonun diğer yüzünde ise açık düşmanlarınızla mücadeleniz sert ve hukuki bir süreçte büyüyebilir. Olasılıklar hayatlarımıza sınırsız seçenekler sunar, biz seçimlerimizle yolumuzu şekillendiririz.

Alınan kararlar hızla uygulanmak istenebilir, büyük ve mücadele içeren kararlar olabilir. İçinde savaş enerjisini taşıyan kararlar olabilir. Geçmişe ait savaş ile ilgili suçlar açığa çıkabilir.

TÜRKİYE HARİTASINA ETKİLERİ:

Ülkemizin haritasının 12. evinde gerçekleşecek olan yeniayın Akrep Güneşimize negatif bir enerji ile etkiliyor. Gizli düşmanlarımız ve arkamızdan çevrilen işleri ani ve şaşırtıcı şekilde görebiliriz. Parlamentoda iktidar ve muhalefet arasında negatif ve sert söylemler, güç savaşlarının büyümesini görebiliriz. Yine belgeler ve bilgiler, sosyal medya aracılığıyla ortaya çıkabilir. Gençler ve çocuklarımız konusunda duyarlı ve dikkatli davranmalıyız. Aşk ilişkilerinde skandallar gündeme düşebilir. Ülkemizdeki bankacılık sektörüyle ilgili bilgi sızdırılması, büyük ve uluslararası bir şirket hakkında geçmişteki varlıklarıyla ilgili şaşırtan haberler duyabiliriz.

Her ne oluyorsa açığa çıkması gerektiği, söylenmesi gerektiği yani olması gerektiği için oluyor. Evrenin yasaları hep böyle işler. Uyanık olmaktan çok idrak etmemiz gerekiyor, bundan sonra. Kova çağı her şeyi tüm bilgiyi, soğuk kanlılığıyla ve çıplaklığıyla önümüze seriyor. Teknoloji, insan, topluluklar, yardımlaşma, birlik olma, gruplar, hak savunuculuğu, yeni sistem…

SABİAN SEMBOLÜ

UÇAK DÜŞERKEN DÜNYAYA DALIYOR

Her şey kontrolümüzde olduğunuz düşündüğümüz anda aslında işlerin hiç de öyle olmadığını anlayabiliriz. Ancak bunun tam tersi de mümkün çünkü evren dualite üzerine kurulu. Tam yere çakılacağını düşündüğün anda kontrolü yeniden ele geçirebilir ve yerçekimine karşı koyabilirsin. Bunu yaparken doğru zamanda ve doğru yerde miyiz? Kontrolü elimizdeyken doğru kavrayışı sağlayabiliyor muyuz? Yalnızca kendinizi değil başkalarını da aynı oranda düşünüp çıkarlarını koruyabilecek misin? Hızlı dalış, korku, adrenalin, tecrübe, kontrol etme yetisini birlikte kullanabilme. Gücünü deneyimleme ve hayatın en muhteşem derslerinden birisini alma.

İleriye dönük bakış açısı geliştirilmeli, sonuçlar ve fizibilite çalışmaları önemli. Kişinin, burundan bir dalışa geçerken oradan nasıl kontrolle ve sağduyuyla çıkacağını gözünde canlandırması gerekiyor. İnsan her şeyi tek başına yapamaz, yardım istemeyi de öğrenmek ve gücünün sınırlarını da bilmek gerek bazen.

İKİZLER YENİAYI BURÇLARA ETKİSİ 

KOÇ: İletişim içinde olmak, kısa seyahatler, kısa eğitimler içinde yer almak ve yakın çevrenizle ilgili yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz, sevgili Koç’lar. Yeni bir eğitim, kısa bir tatil yapmak isteyebilir ve bunu kardeşleriniz, kuzenleriniz ile planlayabilirsiniz. Bir yeteneğinizi keşfedebilir, yaratıcılığınızı geliştirme konusunda bir hayli istekli olabilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BOĞA: Kendinize ait olan varlıklarınız ve maddi kaynaklarınızla ilgili yep yeni bir yola girebilirsiniz, sevgili Boğa’lar. Geçmişten gelen ödemeler söz konusu olabilir. Alamadığınız borçlarını ya emek verdiğiniz şeylerin karşılığını alabilirsiniz. Büyük bir dönüşümün eşiğindesiniz, iç çatışmalarınıza dikkat edin. Yeni bir yol haritası çiziyorsunuz kendinize. Kişiliğiniz ve kimliğiniz değişim sürecinde ve sizi geleceğe taşıyan kararlar alıyorsunuz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İKİZLER: Bu yeniay sizin burcunuzda gerçekleşecek sevgili İkizler. Birincil motivasyonlarınızda yeni bir döneme giriyorsunuz. Hangi alanlarda önde olmak, yeteneklerinizi hangi alanda etkili kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. İç dünyanız ve bilindışınızla ilgili dışa vurumlar aniden açığa çıkan gizli düşmanlar olabilir. Girdiğiniz topluluklarda yeni atılımlar gerçekleştirebilir ve birden işlerinizi bu alanda büyütebilirsiniz. Tam tersi bu alanlarda mücadele vermek zorunda da kalabilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YENGEÇ: Bu yeniay sizin gizli ve kapalı alanınız temsil eden evinizde gerçekleşecek, sevgili Yengeç’ler. Ruhsal konulara ilgi duyabilir, bu alanda yeni bir adım ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Bilinçdışınız ve kadersel koşullarınızla ilgili yeni bir yapılanma dönemi içerisindesiniz. Öğrenmeniz gerekenler, açığa çıkması gereken sırlar, gizli düşmanlıklar. Kariyer hedefinizde daha kararlı ve öncü bir tavır içerisinde olabilirsiniz. Terfi ve yükseliş gelebilir, işinizi, büyütebilir alanınızda lider olabilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ASLAN: Bu yeniay sizin gelecek hedefleriniz ve idealleriniz, üyesi olduğunuz topluluklar evinizde gerçekleşecek sevgili Aslan’lar. Bu alanda yepyeni kararlar ve hak edişler elde edebilirsiniz. Kariyerinizle ilgili geciken olaylar Haziran başında netleşecektir. Yabancılardan gelen iş teklifleri, uluslararası görüşmeler ve başlangıçlar, yüksek öğrenimde yeni atılımlarınız söz konusu olabilir. Hukuki bir süreçte yeni gelişmeler söz konusu. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BAŞAK: Bu yeniay sizin toplum tarafından görüldüğünüz yer, kariyeriniz, hedeflerinizi anlatan ev alanında gerçekleşecek sevgili Başak’lar. Olmak istediğiniz yer konusunda yeni kararlar ve başlangıçlar söz konusu. Ortaklı maddi konularla ilgili yeni başlangıçlar ve büyüme söz konusu. Ayrıca hukuki ve mücadele gerektiren bir süreçte olabilir. Geçmişte alamadığınız bir yüksek eğitimi ya da uzaktan bir eğitimi alabilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TERAZİ: Bu yeniay sizin hayat felsefeniz, inançlarınız, ilkeleriniz ve idealleriniz alanında gerçekleşecek sevgili Terazi’ler. Hakkınız aradığınız bir dava, bir ideal peşinde koştuğunuz amaç var ise bu konularda yepyeni bir yola girecek ve hak edişlerinizi alacaksınız. Ortaklı konularla ilgili duymanız gereken gizlide kalmış ne varsa duyabilirsiniz. Bu ortağınız ya da eşinizle ortak kazancınızla ilgili olabilir. Bazılarınız evlilik kararı alabilir. Ya da bitmesi gereken ilişkiler bitebilir. Bu alanda bir süredir mücadele veriyorsunuz, olayların büyümesine ve işin içinden çıkılmaz hale gelmesine müsade etmeyin. Bırakın su yolunu bulsun. Önüne geçemeye çalıştığınız her şey sizi bu dönem aşabilir, dikkatli olun. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

AKREP: Bu yeniay sizin kendi burcunuzun temsil ettiği konular evinizde gerçekleşecek, sevgili Akrep’ler. Yok olup yeniden var olma sanatı sizin ihtisas alanınız. Eşiniz, iş ortağınız ya da ortaklı olduğunuz bir maddi kazançta yeni bir döneme giriyorsunuz. Geçmişten gelen hak edişler olabilir. Psikolojik alanda danışmanlık alabilir, bu alana ilgi duyabilir, ertelediğiniz bir eğitimi alabilirsiniz. Bir ameliyat gündeminizde de olabilir. İkili ilişkilerinizde duymadıklarınızı, öğrenmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YAY: Bu yeniay, sizin evlilik, ortaklık, danışmanlık aldığınız yerler, davalarınız, açık düşmanlarınız, rakipleriniz yani karşınızdaki evinizi temsil eden alanda gerçekleşecek, sevgili Yay’lar. İkili ilişkilerde yeni bir dönem, yeni kararlar söz konusu olabilir. Dikkat etmeniz gereken bir alan burası. İş ve günlük hayatınızdaki insanlarla ilgili duymadığınız haberleri duyabilirsiniz. Aşk hayatınız, spor etkinlikleriniz, hayattan aldığınız keyifler konusunda yeni başlangıçlar söz konusu olabilir. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OĞLAK: Bu yeniay sizin günlük koşturmanız, iş hayatınız, akut hastalıklarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşiyor, sevgili Oğlak’lar. Bu alanda yeni başlangıçla, iletişim anlayışınızın değişmesi söz konusu olabilir. Yakın arkadaşlarınızla ilgili duymadığınız haberleri duyabilirsiniz. Ev yaşamıyla ilgili yeni ve öncü kararlar alabilir, bunları hayata geçirebilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KOVA: Bu yeniay sizin hayattan aldığınız keyifler, varsa çocuklarınız, spor aktiviteleriniz, yakın arkadaşlarınız ve aşk hayatınızı ilgilendiren ev alanında gerçekleşecek sevgili Kova’lar. Bu alanda yenilikler söz konusu olabilir. İletişim ve eğitim hayatınızda yeni atılımlar gerçekleştirebilir, yakın çevrenizle iletişiminizi aktif hale getirebilirsiniz. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BALIK: Bu yeniay sizin ev, aile, yuva ve aile büyüklerini temsil eden ev alanında gerçekleşecek sevgili Balık’lar. Bu alanda yapacağınız yeni adımlar söz konusu olabilir. Ev alabilir, taşınabilir, evlenme kararı alabilirsiniz. Evinizin içerisinde tadilat yaptırabilir ya da evinizin eşyasını değiştirebilirsiniz. Zevkleriniz, keyifleriniz, aşkınız varsa çocuklarınız konusunda geçmişten gelen ve çözülmesi gereken konulara çözüm bulabilirsiniz. Kendinize ait maddi gelirlerinizde yeni atılımlar ve başlangıçlarınız söz konusu. Kişisel haritanız üzerinden hangi etkileri aldığınızı merak ediyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiler

ŞERİFE ESEN

Bir Cevap Yazın

%d