DOLUNAY YAZILARI

KOVA DOLUNAYI 19°

SIRAT KÖPRÜSÜ

Türkiye saatiyle 04:35’te gerçekleşecek Kova Dolunayı adeta Sırat Köprüsü gibi. Ülkemiz ve dünya açısından da etkileri güçlü olacak. Karmanın efendisi Satürn, Dolunay’ın yanında yönettiği burç olan Kova’da ve retro. Güneş’e, Mars, Uranüs ve Kad kavuşumuna keskin bir enerjide, yetmemiş gibi Güneş’in de karşısında onu kısıtlıyor, yaşam enerjisini zorluyor.

black hanging bridge surrounded by green forest trees
KÖPRÜ
UZAK YAKINLIK

Soruyordun
İlkyaz işte
Uyanıp bir bahçeyi dinliyoruz
Tenhalık böyle

Dallar mı kırılmış, sarmaşıklar mı toz içinde
Beklesem hemen gelecek olduğun
Tam öyle olduğun
Oysa hep yanımdasın, seninle her şey yanımda
Kırıp dökük de olsa yanımda
Mesela çok sevdiğin bir deniz bile yanımda
O deniz ki aramızda hiç kımıldamadan
Erkeğini iyi tanıyan bir kadın gibi yorgun.

Yarısı yenmiş bir elmaydık bana sorarsan
İkimizdik, iki kişi değildik
Bakıyorsak birlikte bakıyorduk gözlerimin içine
Birlikte gözlerinin içine bakıyorduk senin
Yanlıştı, doğruydu, hiç bilmiyorum
Sanki bir bakıma ayrılık böyle.

Karşılıklı otursak da ne zaman
Masa örtüsünü ikiye bölen ellerimizdi
Bir tırnak yeşilinden gerisin geriye
Ayak bileklerimizden gerisin geriye
Bütün bunlar gereksiz, bilmiyorum sanma
Gereksiz ama yalnızlık böyle.
Edip Cansever

Anın fotoğrafı aşağıda. Her yer kırmızı, gördün gibi Bilge Kuş. Anın yükseleni Ankara’ya göre 2 derece Aslan, İstanbul’a göre 29 derece Yengeç. Ülkenin doğusu ve batısının gündemi farklı olacak. Ego ve benlik savaşları, tahtın kavgası Ankara ve doğusu için. İstanbul ve batısı için Yengeç’in sıkıntılı derecesi yükseliyor. Burçların son dereceleri sıkıntılıdır. Kabuk değiştirmeye çalışırken tüm olumlu ve olumsuz taraflarını zirveye taşıyabilir. Ev, emlak konuları, aile büyüklerimiz ve köklerimiz, sahip olduğumuz sevdiğimiz şeylerle ilgili çarpıcı gelişmeler olabilir.

KOVA DOLUNAYI

Haritanın yedi ve sekizinci evini de etkileyen bir Dolunay. Bu da demek oluyor ki hem ikili ilişkiler, ortaklıklar, açık düşmanlıklar hem de ortaklı maddi gelirler, miras ve krizli konular gündemimizde olacak. Güçlülerin savaştığı bir arena hayal et. Kimisi özgürlük, insan hakları, toplumsal olanı anlatıyor, diğeri hak ettiğin ne varsa sana vermek için buradayım diyor. Bunu yaparken üzerindeki baskıyı ve kısıtlayıcı tavrını da eksik etmiyor. Başka birisi senin benliğini, yaşam enerjini geleceğini de etkileyecek şekilde seni şaşırtan şekilde değiştirmem gerek, diyor. İçimizdeki mücadeleci yönün ise bu değişime ortak hareket ediyor bir süredir. Maddi ve manevi değerlerimizi, değer olgumuzu değiştirmek için ilahi bir planın içindeler. Bizde sahip olduklarımızla olamadıklarımız arasındayız. Bazen hangisi daha değerli onu bile sorguluyoruz.

Ayrıca Mars’ımız Boğa burcunun 25 derecesinde geçtiğimiz Boğa ve Akrep Tutulmalarını ( boğa tutulması ve akrep tutulması için) yeniden hatırlatacak. Geçen Kasım ayında neler yaşamıştık, Mayıs ayında hangi gelişmeler vardı ve bu geçen zamanda neler yaptık? Neleri tamamladık ya da yarım bıraktık? Ekonomik açıdan zorlanmaların sonuçlarını gözlemleyeceğiz. Savaşın çıktığı zamanlara geri döneceğiz. Öfke enerjisi yüksek.

Pluto ve Marsın uyumu biraz sevimsiz bir durum. Mars’ın Algol sabit yıldızı ile kavuşumu nedeniyle toprak hareketliliği ve doğa olayları gündemimize gelebilir. Gıda ve ekonomiyle ilgili yeni zorlayıcı süreçler yaşanabilir.

Kova; değişimdir bir yönüyle soğuk ve eril enerji taşır. İki yönetici gezegeni de bu dolunayda devrede. Satürn ve Uranüs yıl boyu güçlerini karşılaştırdılar. Şimdi de büyük karenin iki kıyısında kadersel bir yazıyı yazmak için karşı karşıyalar. Satürn Kova Burcundaki yolculuğunun son turlarında. Tekrar gözden geçiriyor, gözden geçirmemizi sağlıyor. Hakkını yedin mi kimsenin? Hakkını yedirdin mi? Haksızlığa uğrayanın yanında oldun mu? Adaleti aradın mı yaptığın ya da sana yapılanlarda? Tamam kısıtlar, engeller çıkartır, bizi baskılar Satürn ama öğreticiliği var ya ah o öğreticiliği. Kova toplumdur, ayrıca toplum yararını da savunur. Bireyselden çok toplumsal olan ve kitlesel olanı temsil eder. O yüzden soğuk ve mesafelidir. Pandemi döneminde bizi toplumdan uzaklaştırıp bireyselliğimizle baş başa bıraktı, bu yüzden.

Bu dönemde arkadaşlıklar, üyesi olduğumuz gruplar ve geleceğe dair hayallerimizle ilgili bir sonlanma ya da bir sonuçlanma yaşayabiliriz. Hava olaylarında ani değişimler yaşanabilir. Zaten etkisini görmeye başladığımız soğuk hava ve sıcak havanın ani değişimlerine dikkat etmemiz gerek. Ani elektrik kesintileri de yaşanabilir. Elektrikli aletlerden gelebilecek zarara da dikkat edelim

Kova Burcu rasyoneldir, geleceği hayal eder ve veriler üzerinden gider. Satürn yönüyle yapıya önem verir, Uranüs yönüyle hemen değişim ister, ani ve sürprizli şekilde olsun ister. Bu iki gücün karşılıklı olması bizleri sıkıştırır. Bir süredir yaşadıklarımızın en unutulmaz anları gibi.

Uzay, havacılık ve teknolojiden, sosyal mecralardan daha çok bahsedeceğiz.

Sabit burçlar en çok etkilenecekler, evet. 15- 24 derece arasında kişisel gezegenleri olanlar daha çok etkiyi hissedecekler. (Boğa-Akrep, Aslan-Kova) Kırılma noktası gibi düşünün. Köşeli yerlerimizden, asla olmazlarımızdan hayatla inatlaştığımız yerden sınava girmek.

Dolunay sonlanmaları getirir. Köklü ilişkilerin bittiğine şaşırabiliriz. Aynı zamanda kişiye kendi özgürlüğünü de vaad eder. Bırakman gereken ne varsa ardında bırakmak zorunda kalacaksın, der. Bu devinim başka bir yerden sesleniyor bizlere. Bunca güç savaşının içinde kaybolmamız için elbette. Kabuklarımızdan sıyrılmamız, varlığımızı onurlandırmamız için. İçimizdeki küflerden arınmamız için.

Merkür’ün kendi yönettiği yerde olup Uranüs ve Kad ile uyumu bunca kaosun içinde yine de aklımızı ve mantığımızı kullanabileceğimizi söylüyor.

Venüs’ümüz henüz Aslan Burcuna geçiş yaptı. ( buradan okuyabilirsin) Neptün ve Jüpiter ile uyumlu açıda. Ve yükselen ile kavuşumda. Hayatımızda birincil önceliklerimiz, maddi konular, değerlerimiz, ilişkilerde değer verdiklerimiz ya da değer gördüklerimiz. Sisli durumlara, bağımlı olduğumuz ilişkilere dikkat, aldanma ve aldatmalara da.

Değişim kaçınılmaz bu yolda. Ya değişir yenilenirsin ya da sistem seni buna zorunlu kılar. Arkadaşların gidebilir, üyesi olduğun gruplardan ayrılabilirsin. Yeni yollar ve hedefler belirlemen gerekir. Hesapların yavaş yavaş değil birden kapandığı bir dolunay bu. Tam bitti artık derken yeniden başlatan ya da bitmez dediğin anda bitirmek zorunda kaldığın. Yol uzun, zorluklar ve engeller muhtemel ama zaten bunları deneyimlemek üzere seçimlerimizi yapmadık mı?

Kova burcu dolaşım sistemi ve karşısındaki Aslan ile de kalbimizi de temsil ederler. Yaş almış aile üyelerimizin sağlık kontrollerini yaptırmamızda fayda var.

Türkiye haritasında 8. Evinde gerçekleşiyor, Kova Dolunayı. Sekizinci ev; krizleri, bankaları ve bankacılık sistemini, borçlanma ve kredileri, kirli oyunları, yeraltı dünyasını ve perde arkasından dönen işlerin ortaya dökülmesini temsil ediyor. Dolunay burada açığa çıkaracağı çok şey olacağını da anlatır.

Asıl mesele Plüton Kova burcuna geçişiyle yaşanacak. 25 Mart 2023 tarihinde ülkenin sekizinci evindeki tüm işler ortaya çıkacak. Büyük bir dönüşüm içerisinde olacağız, ülke olarak.

SABİT YILDIZLAR

Dolunay üzerinde Castra sabit yıldızı var. Ani öfkelenmelere dikkat, der. Kötü niyetli kişilere karşı da uyanık olmalıyız öğüdünü verebilir. Halkı temsil eden bir gösterge olan Ay üzerinde olduğu için halkın öfkesini, kötü niyetli olanları ve ayrıştırmak için çabalayan insanlara karşı uyanık olmamız konusunda uyarıdır. Çünkü bu Dolunay,

Capulus kavuşumlu Mars ise gücü elinde bulunduranın savaşçının korkusuz davranmasından dolayı zarar göreceğini söyler. Ve tabi Algol sabit yıldızının da etkileri göreceğiz. Boyun bölgesiyle ilgili sorunlar, tiroid problemleri gibi. Öfke kontrolü çok önemli bu dönemde.

Güneş; Merak ve Duphe ile kavuşumda. Öfkeli, narsist ve emreden yapıyı anlatır, bize. Erk sahiplerinin halka öfkeli ve itaat etmeleri için baskı uygulamalarını anlatır. Çevremizde de bu tür insanlara rastlayabiliriz.

SABİAN SEMBOLLERİ

MESAJ TAŞIYAN BÜYÜK BEYAZ BİR GÜVERCİN

Kova burcundaki dolunayın sembolü çok manidar. “Büyük Beyaz Güvercin” bize savaş ya da mücadele sonrası beklediğimiz barışı müjdeler. Ruhumuzun huzura, barışa ve neşeye ihtiyacı. Peki mesajı getiren mi yoksa alan mıyız? Bazen bu haberi alan bazen de veren kişiyiz. Her ne olursa olsun gelen mesajı iyi anlamak ve özümsemek gerekiyor. Kuşlar ve/veya iletilen mesajlar. Belki bir kutlama ve yeni haberler.

Bazen de kötümser düşünüp hiçbir şeyin yoluna girmeyeceğine inanırsak böylece gönderilen mesajı da anlamakta zorlanırız. Çünkü haberciyi anlamamak, gelen mesajı reddetmektir.

YÜKSELEN BURÇLARA GÖRE ETKİLERİ:

YÜKSELEN KOÇ: Sizin büyük arkadaş gruplarınız, üyesi olduğunuz dernek ya da kulüpler, hayalleriniz ve ideallerinizi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı sevgili Koç’lar. Bu alanlarda bir sonlanma ve açığa çıkma enerjisi hakim. Hem üyesi olduğunuz gruplardan ayrılabilir hem de yepyeni bir yol çizebilirsiniz. Hak arayışına da girebilirsiniz. Ayrıca sizi kısıtlayan ve yoran enerjilerden uzaklaşmak isteyeceksiniz. Maddi kazanımlarınız konusunda zorlanma yaşayabilirsiniz. Çocuklarınız ve aşk hayatınızla ilgili de gündeminiz yoğun olacak. Buralarda da sorunlar çözüme kavuşabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BOĞA: Sizin kariyer hedefiniz, statünüz ve/veya toplumun sizi nasıl gördüğü ile ilgili ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı sevgili Boğa’lar. Bu alanda verilen sözlerin tutulup tutulmaması önemli olacak, sizin için. Ayrıca hakkınızı arayıp, bu alanda sonuçlar elde edebilirsiniz. Toplum önünde geldiğiniz yer sizin için bu dönemde daha önemli hale geliyor. Bu nedenle hak ettiklerinizi almak önceliğiniz olacak. Tabi ki hırslı davranmamaya da dikkat edin. Eviniz, haneniz ve aile büyüklerinizle ilgili konularla da ilgilenmeniz mümkün. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN İKİZLER: Sizin hayat felsefeniz, yabancılar, uzun yolculuklar, uzaklarla iletişim, hukuk, adalet ve/veya yayıncılıkla ilgili ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili İkizler. Bu alanda eşitlik ve hak arayışınız, özgürleşme isteğiniz zirvede olacak. Bu alanda bir sonlanma ve sonuca varma yaşayacaksınız. Uzak bir yolculukla ilgili olumlu ya da olumsuz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bir kısıtlanma ve ertelenmeyi yüksek eğitimle ilgili de yaşamanız mümkün. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YENGEÇ: Sizin ortak kazancınız, eşinizin ve/veya ortağınızın parası, borçlanma ve finans, miras konularını temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Yengeç’ler. Bu alanda bir sonuçlanma yaşayabilirsiniz. Kısıtlanma ve engellenme söz konusu. Ortaklığınızı bitirebilir, bu dönemde keskin bitişleri yaşayabilirsiniz. Borçlanmalarınız konusunda ödemede zorluk yaşayabilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN ASLAN: Sizin ikili ilişkileriniz, ortaklıklar ve/veya evlilikle ilgili konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Aslan’lar. İlişkilerinizde uzun zamandır halledemediğiniz sorunlar varsa bu dönemde çözüm bulacaksınız. Bu alanda baskı ve kısıtlanmayı duygusal anlamda yaşayabilirsiniz. İlişki ve ortaklığınızda ayrılık kararı alabilirsiniz. Kariyerinizle ilgili beklenmedik ve ani gelişmeler yaşanabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BAŞAK: Sizin günlük rutininiz, iş hayatınız ve/veya sağlığınızla ilgili konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Başak’lar. Hem sağlığınızla ilgili yaptırmanız gereken kontrollerinizi ihmal etmeyin, hem de İşinizde yolunda gitmeyenleri çözüm getirmeyi. Bu alanda baskı ve kısıtlanmalar artar. Hakkınızı yaptığınız işte aramak ve hak ettiğinizi almak önceliğiniz olacak. Akademik konular ve uzak yolculuklar konusunda aksamalar mümkün. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN TERAZİ:  Sizin aşk hayatınız, spor alışkanlıklarınız, keyifleriniz ve çocuklarınızla ilgili ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Teraziler. Hayatınızda keskin karar alacaksınız. Bir ilişkinizi evlilik kararı alarak sonuçlandırır ya da tamamen o ilişkiyi bitirebilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili sorunları çözümleyebilirsiniz. Eğlenmek ve hayattan keyif almak uzun süredir sizin hayatınızda başka anlamlarda artık. Çocuk sahibi olmak için karar verirsiniz ya da önceden aldığınız bu kararın sonuçlarını görebilirsiniz. Yine de bunca ciddiyetin ardından eğlenceli bir tatile çıkmak havanızı değiştirecek. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN AKREP: Sizin evinizi, ailenizi, aile büyüklerinizi ve hane halkınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Akrep’ler. Bir evlilik kararı, ev taşıma ya da ev almakla ilgili kararlarınızda sonuçlanmalar yaşayabilirsiniz. Süregelen evliliğinizle ilgili boşanma kararı da alabilirsiniz. Aile büyüklerinizle ilgili sorumluluklarınız bu dönemde artar. Ayrıca ev alanınızda kısıtlanma ve engellenme yaşadığınızı hissedebilirsiniz. Evliliğinizle ve ortaklıklarınızla ilgili gelişmelerde gündeminizde olacak. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YAY: Sizin iletişim konuları, kardeşler kuzenler ve/veya yakın çevreniz, eğitim hayatınızla ilgili ev alanında gerçekleşecek Kova Dolunayı, sevgili Yay’lar. Bu konularla ilgili bir sonlanma ve sonuca ulaşma yaşayabilirsiniz. Yakın çevreniz aldığınız eğitim konularında bazı engellemeler ve kısıtlamalar söz konusu. Bu konularla ilgili hak arayışları ve hak elde edişleri de yaşayabilirsiniz. Yapacağınız kısa seyahatler ya da kurslarda iptaller ve aksamalar söz konusu. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN OĞLAK: Sizin kendinize ait maddi kazançlarınız ve/veya değerlerinizle ilgili ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı sevgili Oğlak’lar. Bu konularda bir kısıtlamaya gidip maddi gelirinizi harcama konusunda dikkatli davranmak isteyeceksiniz. Tatil için yaptığınız planları gerçekleştireceksiniz. Hobilerinize ve çocuklarınızla ilgili harcamalarınıza öncelik verebilirsiniz. Kredi ve borçlanma konuları ortak kazanımlar konusunda gündeminizde olacak. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN KOVA: Sizin birincil motivasyonlarınızı, kimliğinizi, dış görünüşünüzü temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı sevgili Kova’lar. Hayatınızın köklü bir değişime ihtiyacı olduğunu ya da böyle bir sürecin içinde olduğunuzu artık iyice deneyimlediniz. Şimdi aldığınız sorumlulukların sonuçlarını görmeye başlayacağınız bir süreç. Hakkınızı arayacak ayrıca emeklerinizin karşılığını almak isteyeceksiniz. Bedenen ve ruh olarak da kendinizi yorgun ve kısıtlanmış hissetmeniz çok normal. İlişkilerinizden yana şanslı olacak ve istediğiniz enerjiyi karşınızdaki insanlardan alabileceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BALIK: Sizin kapalı alan olarak adlandırılan, inziva, bilinçdışınız, rüyalarınız ve/veya geçmişinizi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Kova Dolunayı sevgili Balık’lar. Bu konularla ilgili bir sonlanma ve sonuç alma yaşayabilirsiniz. Arkanızdan çevrilen işlerin su yüzüne çıktığını ve hak edenin ( he ne ise o hak ediş) aldığını göreceksiniz. Yakın çevrenizle ve iletişimle ilgili şaşırtıcı gelişmeler ve harcamalar söz konusu olur. Sağlığınızla ilgili rutin kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d