YENİAY YAZILARI

TERAZİ YENİAYI

THOR’UN ÇEKİCİ

THOR ÇEKİCİ

Ekinoks değişiminin hemen ardından gelen Terazi Yeniayı’yla bizleri neler bekliyor? Güç kimin elinde, yeterince güce sahip miyiz ya da gücü elinde bulundurmak mı önemli olan yoksa yerinde ve iradeli şekilde kullanmak mı?

Değişim için bizi yıl boyunca zorlayan Satürn ve Uranüs yeni ay ile Thor’un Çekici kalıbını oluşturmuş. Peki kimdir bu Thor?

MİTOLOJİDE THOR

İskandinav mitlerinde baş tanrı Odin ile yeryüzü tanrıçası Fjorgyn‘in kızıl saçlı ve sakallı güçlü oğullarıdır. Hem gökyüzüne hem de yeryüzüne hükmeder. Fırtınaların, gök gürültüsünün, yıldırımların, yeryüzündeki tarım topraklarının hepsi ondan sorulur. Cesurdur ve savaştığı devler gibi çok da güçlüdür. Mjöllnir adındaki çekici ya da baltasıyla yıldırımları çağırır, yıldırımları dağıtır. Ayrıca bu çekiç ile düşmanlarını da yok eder. Çekicini eline giydiği demir eldiven olmadan tutamaz. İstediği zaman çekicinin boyutunu ayarlar ve fırlattığında geri gelmesini de sağlar. Fırtınaları, yağmurları çekiciyle kontrol eder. Evlilikleri ve çeşitli nesneleri, eşyaları kutsamak için de kullanabilir. Megingjord ise onun gücünü aldığı altın kemeridir. Bu kemerle birlikte gücünü ikiye katlar.

ASTROLOJİK AÇIDAN ÖNEMİ

Bu açı kalıbı çok rastlanan bir açı kalıbı değildir. Tanrı’nın yumruğu ya da Thor’un çekici (baltası) olarak da adlandırılır. Stresli ve enerjisi bol bir etkisi vardır. Enerjiyi akıttığı yerde Terazi Burcundaki Yeniayımız duruyor. Sapın ucundaki keskin ağızlı bir balta gibi. Uranüs ve Satürn yıl boyunca aralarındaki çekişme ile bizi bir hayli etkiledi. Geçmiş ve gelecek, eskiye ait olan ve yeni gelen, yatırımlarımız, finansal alandaki daralmalar ve aniden gelişen dalgalanmalar ve hayatımıza eklenen, giden birçok şey… Şimdi Thor’un altın kemeri bu iki gezegene verilmiş. Yani daha güçlüler, değiştirmek için. Ve bu iki gerilimli enerji Güneş ve Ay’ın yan yana gelişiyle tüm enerjilerini buraya aktaracaklar.

Değişim zorunlu, dengede durmak haddinden fazla önemli bugünlerde. Tahribatı güçlü etkiler yapabilir. Bir kahraman ya da yıkım yaratabilir, keskin enerjiler barındırıyor. İki yaşam ışığını odak noktası haline getirmesi büyük bir dönüşümün habercisi dedirtebilir. İkili ilişkiler, politikacılar, sanatçılar, sanat ve estetikle ilgili alanlarda yeni gelişmeler söz konusu olması muhtemel.

HARİTANIN GENEL YORUMU

Öncü bir burçta meydana gelen yeniay başlatıcı ve lider olma özelliğine sahiptir. ve öncü burçların ilk derecelerinde gezegenleri olan haritaları daha çok etkileyecektir. Koç- Terazi ve Yengeç- Oğlak Burçları için önemli bir yeniay.

Hava burcundaki harita yoğunluğu yani; yeniayın Terazi, Mars’ın İkizler ve Satürn’ün Kova burcunda olması sosyal, bireysel ve evrensel alanda yeni gelişmeleri de işaret eder. Haritada Yengeç burcu yükseliyor, ev aile ve emlak konularının gündemimizde olacağını gösteriyor. Konut projeleriyle ilgili yapılması gerekenleri ve açıklananları daha net anlayacağımız bir döneme işaret etmesi mümkün.

Terazi Burcundaki Yeniay’ın yöneticisi Venüs Başak Burcunda ve retro Merkür Başak ile kavuşumda. Üretmek için çaba sarf etmen, hizmet etmen, çalışman gerekiyor, der. Evlilikler, sosyal ilişkiler, konfor alanlarımız, açık düşmanlarımız, rakiplerimiz, hak, hukuk adalet aramak, sözleşmeler, ortaklıklar, uzlaşı, diplomasi, politik söylemler, danışmanlık verdiğimizi kişiler ya da kurumlarla ilgili daha çok çaba ve emek ister, Venüs’ün bu konumu. Ayrıca gökyüzünde hızlı harekette olan ender gezegenlerden de birisi kendisi. Daha mükemmeliyetçi ve analiz edici bir tavrı sergileyebiliriz.

Mars retroya hazırlanıyor, hızını yavaşlattı. Merkür 3 Ekim’e kadar Başak Burcunda retro. Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton retro… Gökyüzü içinde halletmen gerekenler var, içine dön geçmişini tozlu raflardan indir, temize çekmen gerekenler var ise çek, bırakman gerekenler var ise yüklerini bırak diyor. Artık yüklerinden arınman gerekiyor. Böylece eleştirel yanımızı bu defa sosyal yaşamımızdan yana kullanacağız.

Yeniay dönemleri yeni başlangıçlar yapılması için önerilen zamanlardır. Yalnız bu dönem ki gökyüzü bunu tavsiye etmiyor gibi. Bu kadar retro varken, geçmişte yarım bıraktıklarını, yapmayı düşünüp de yapamadıklarını yapabilirsin demesi muhtemel. Özellikle ikili ilişkiler ve ortaklı konular üzerinde yoğunlaşma olası.

Jüpiter’in özellikle tepe noktasından yeniaya bakışı biraz gergin olsa da liderlik ve öncülük etme konusunda geçmişte yapamadıklarımızı yapmamız için bir fırsatlar sunar. Kariyerimiz, hedeflerimiz ve üstlerimizle ilgili beklentilerimiz ve şans önümüze çıkar. Ayrıca yabancılar ve yüksek öğrenimle ilgili konuları da kapsayan olayların olması mümkün. Tabi ki abartıya ve kibre kaçmamak koşuluyla. Bilgeyi ya da bilgiyi içimizde arayacağımız zamanlar. Beklentiye girmek, ilişkilerimizde bizi yoran şeylerden olacak.

Pluton’un Venüs ve Merkür’ e destekleyicisi açısı, korkma değişim ve dönüşüm için ben yanındayım desteği gibi adeta. Gücü elinde bulunduran kişi ya da kişilerden de destek gelmesi mümkün.

Mars’ın Satürn ile yaptığı olumlu açı bilgi akışının hızlanacağını kişisel, toplumsal ve teknoloji alanında hız kazanan gelişmeleri de anlatıyor, bizlere. Mars’ın İkizlerde olması elbette bilgi akışını hızlandırıyor. Ancak bu Mars an haritasında on ikinci evde, yani gizli konuların, belgelerin, arka kapılarda dönen işlerin ortaya çıkabileceğini anlatıyor. Yöneticisi Merkür’ün retro olması geçmişe ait bilgi ve belgeleri de anlatıyor.

ÜLKEMİZ AÇISINDA ÖNEMİ

Ülkemizin dördüncü evinde gerçekleşiyor. An haritasıyla birçok benzerlik içerisinde. Ayrıca Mars gezegenimizin de üzerinde bir yeniay. Ülkemizin toprakları, sınır güvenliği, halkın huzuru ve güveni ayrıca muhalefet partilerini de temsil eden ev alanıdır. İktidar ve muhalefet arasında yeni gelişmeler olması muhtemel. Muhalefetten bir liderin öne çıkacağını da söylemek mümkün. Ayrıca yeni oluşumlar ve ittifakların da gündemde olacağının habercisi gibi.

Bir süredir Mars’ın İkizlerdeki seyri ülkemizin on ikinci evinde ve 2023 Mart ayına kadar burada seyrini devam ettirecek. Dahası İkizler burucundaki ülke halkını temsil eden Ay’ımızda İkizler’de. Halkın mücadele edeceği konularının olacağını da söylüyor, bize. Geçmişe ait, gizli saklı konular, gizli düşmanlar, manipülasyon, yalan ve provokasyonlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Dördüncü ev ayrıca yeraltını da anlatır. Yerin altındaki, köklerdeki zenginlikleri de ayrıca bu alanlardaki yeni başlangıçları… Ayrıca Mars’ın üzerinde gerçekleşmesi ise diplomatik bir döngüyü, mücadeleyi ve yeraltı dünyasındaki çatışmayı, geçmişe dair iç hesaplaşmaları anlatır, bizlere.

SABİAN SEMBOLLERİ

YENİ BİR GÜNÜN ŞAFAĞI HER ŞEYİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖSTERİYOR

İnsan hayatında aniden meydana gelen yeni başlangıçlar olası. Hem olabilen her yerde son hızla olacak. Hem de öylesine bir hızla ki inanması zor olabilir. Yeni Gün’ün ışığında artık her şeyin farklı olduğunu fark edebilirsin. İçinizdeki güce inanırsanız, aydınlığa ulaşacağınıza inancınız artacaktır. Bırakmanız gerekenler var, bırakın. Yeniliği kabule geçmeye başladığınızda her şey daha kolay olacak. Büyük değişimleri yaşayan biri misiniz? Belki de tam zamanıdır. Kararsız olmak yerine değişime hızla ayak uydurmak gerek.

Bakış açısını değiştirmen gerek belki de? Başka neye mi ihtiyacın var? Yeni bir bakış açısına mı yeni bir bilişe mi? Yoksa çok radikal değişime mi? Her şey birden bire olursa sen buna hazır mısın?

Evren bu kadar zorlarken seni hala geçmişe mi takılı kalacaksın? Karanlığa alışmış gözlerinin artık görmediğine mi inandıracaksın kendini?

Yeniayın hayatlarımıza denge getirmesi dileğiyle….

DENGE
Sizin alınız al inandım
Sizin morunuz mor inandım
Tanrınız büyük amenna
Şiiriniz adamakıllı şiir
Dumanı da caba

Bütün ağaçlarla uyuşmuşum
Kalabalık ha olmuş ha olmamış
Sokaklarda yitirmiş cebimde bulmuşum
Ama sokaklar şöyleymiş
Ağaçlar böyleymiş
Ama sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız

Aşkım da değişebilir gerçeklerim de
Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
Yan gelmişim diz boyu sulara
Hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
Hiçbirinizle dövüşemem
Benim bir gizli bildiğim var
Sizin alınız al inandım
Morunuz mor inandım
Ben tam kendime göre
Ben tam dünyaya göre
Ama sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız

TURGUT UYAR

Bir Cevap Yazın

%d