DOLUNAY YAZILARI

KOÇ DOLUNAYI 16° 32′

YARALARINI SARMAYA HAZIR MISIN?

Onu gördüğümde yarasından tanıdım;
İkimizde söküktük yaralarımızdan.
                       Şerife Esen
photography of cat at full moon
DOLUNAY, AĞAÇ VE KEDİ

Chrion etkili bir Koç Dolunayı. Yaralandığımız yerlerden iyileşme zamanı mı? Tüm yaralarımızın dolunayın etkisiyle ortaya çıkma zamanı mı?

01 Nisan 2022’de bir Koç Yeniayı yaşamıştık. ( hatırlamak için buraya tıklayabilirsin.) Bu yeniayda da Chrion etkisini hissetmiştik. Ayrıca Merkür Güneşimizin kalbindeydi. Şimdi ki dolunayda ise Venüs, Güneşin kalbinde. Peki o günden bugüne neler yaşadık? Nisan ayından bu yana hangi konularda nasıl bir iyileşme sağladık? Nelerin tohumlarını atmayı başardık? Ve şimdi tam da tutulma öncesi köprüden önceki son çıkışta bunları hasat etme zamanı.

Yapabildiklerimiz ya da yapmadıklarımızla ilgili bu süreç. Tutulmaya gitmeden önce bu etkileri tutulmayla birlikte de yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü retroya hazırlanan Mars buralardan geçecek. Jüpiter Koç’ta retrosuna devam ediyor, yeniden gelecek buralara. Yani anlayacağın Bilge Kuş, çift dikişe devam.

Bireysel haritalarımızda etkilerini elbette farklı yaşayacağız. Ama dünyayı ve pek tabi içinde bulunduğumuz toplumun geneli etkileyen etkileri de deneyimleyeceğiz.

AN HARİTASINDA BİZE NELERİ SÖYLER ?

KOÇ DOLUNAYI

Koç Burcunun 16 derecesinde gerçekleşecek olan dolunay öncü burçların hayatlarında da daha belirgin etkiler barındıracak. 6 Nisan (+/- 5) doğumlu Koç’lar, 8 Temmuz (+/- 5) doğumlu Yengeçler 9 Ekim (+/- 5) Teraziler ve 6 Ocak ( +/- 5) doğumlu Oğlaklar. Ve ayrıca kişisel gezegenlerinde öncü burç yerleşimi olan haritalarda bu etkiyi alacaklar.

An haritasında Yengeç burcu yükseliyor. Yönetici gezegeni Ay Koç burcunda ve 10. evde Chrion ile birlikte Güneş ve Venüs’ün karşısında. İlişkiler, sahip olduklarımız, duygularımız, besleme, beslenme ile ilgili temalar, ev/emlak ve arsa ile ilgili konular… Ayrıca aile büyüklerimiz, köklerimiz, yuvamız, en güvende hissettiğimiz yerler, hanemiz ile ilgili konular öncelikli konularımız arasında yer alacak.

Tüm bunlarla birlikte ilişkilerimizde yolunda gitmeyenler artık yola birlikte ya da ayrı ayrı gitme kararlarını da getirecek bize. Ben ve biz, ortaklı olan her türlü ikili ilişkilerimizi mercek altına almamız kaçınılmazdır. Denge unsurlarının hayatlarımıza yansımalarını görürüz. Ayrıca rakiplerimizi, açık düşmanlarımızla ilişkilerimizi de gündeme getirecektir.

Elbette Koç enerjisi fevridir, inatlaşmaları, egoyu, tez canlılığı ve inisiyatif alacağımız konuları gündemimize getirir. Düşünmeden hareket etmeyi, aceleci davranmayı, ben merkezciliği de beraberinde getirir. Savaş enerjisi ile uzlaşının karşı karşıya geldiğini görürüz, Koç ve Terazi Dolunaylarında.

Ay ve Güneş haritanın önemli noktalarında konumlanmışlar. Ev ve kariyer arasında kaldıysak artık daha net adımları bizde kendi hayatlarımızda atabiliriz.

Koç Yeniayının yanında yer alan Chrion -yaralı şifacımız- bilinçdışına ittiğimiz yaralarımızın açığa çıkartacak. Geçmişten gelen travmalarımızı, denge kurmaya çalışırken ki açmazlarımızı da gün yüzüne çıkartmamız olası. Belki aynı yerden yaralı insanları ya olayları karşımıza getirecek. Bunun kariyer alanında ya da otorite figürleriyle ve yaşamdaki hedeflerimizle ilgili olması mümkün . Sarabilir miyiz yaralarımızı? Ya da aynı yarayı almış insanlara yardım etmemiz mümkün mü?

Dünya astrolojisinde Ay, halkı da anlatır. Halkın yara aldığı ve aslında inisiyatif alamadığı yerlerdeki travmalarını ve bunları iyileştirmek için önüne gelen fırsatları anlatır.

Hakkımızı ararken nerede kaybolduk? Siyaset, politika, adalet ve hukuk konuları da Koç Dolunayının değineceği önemli başlıklar. Dolunayın karşındaki Venüs sanatı, sanatçıları, kadınları, hayattan aldığımız zevklerimizi, bize ait olan değerlerimizi, maddi kaynaklarımızı, dişil ve üretken yönümüzü ön planda tutacağını söyler. Ve böylece hayatımızdaki kadın figürlerinin özgürlük arayışlarına da tanık olabiliriz.

Havaların soğumasıyla birlikte enerjiyle ilgili sorunlarımız daha çok gündemimizde. Mars İkizler burcunda yakın çevre ile olan ilişkileri, kısa mesafeleri, taşıtları, eğitimi, yakın komşularımızı, ticareti, iletişimi anlatır. Mars enerjimizdir, Neptün’den alacağı sert etkiyle enerjimiz düşer. Ayrıca enerjimizin dağılmasına neden de olur. Hedeflerimiz ve çalışma azmimiz konusunda bizi yanıltıcı olması da muhtemel. Çünkü koyduğumuz hedeflere gitmekten vazgeçmek zorunda kalabiliriz.

Üstesinden geliriz, merak etme yeter ki dengeyi bulmakta ve empati kurmakta zorlanmayalım. Jüpiter olayları büyütür; bazen kibirli davranışlar sergilememize neden olur. Din görevlileri, ruhani liderler, komutanlar, askeri alanda söz sahibi kişiler daha göz önünde olabilirler. Muhalefet cephesinde de daha net söylemleri duyabiliriz.

Jüpiter 1 derece Koç burcunda retro hareketinde. Balık Burcuna doğru gerilemeye devam edecek. Ardından yeniden Koç Burcunda ileri hareketine başlayacak. Gökyüzüne tutulmalar yeniay ve dolunaylar çentik atar. Hangi burç derecesinde gerçekleştiyse bahsedilen gökyüzü olayı; oraya bir gezegen yeniden geldiğinde; o zaman yaşanılan olayları yeniden hatırlatır, bizlere. Yani gökyüzü der ki ; burada yaşanılanları bir yere not et, ben sana 2023 Mart’ta tekrar hatırlatırım.

Satürn; Uranüs ve ay düğümlerine kare. Yani bizi finansal anlamda yine etkisi altında bırakmaya devam edecek. Dış borçlanmalar toplumda daha çok konuşulabilir. Eskiye ait düzen ile yeninin çatışması, özgürlük arayışları ve toplumlardaki isyan dalgaları ile otoritenin bu isyanı bastırma çabalarına tüm dünyada tanık olabiliriz.

Kalıcılık ve sistem kurmak için bizi teşvik eden Satürn eskiye takılmadan yeni bilgi birikiminle hızla düzenini kur diyor, Mars’a ve Venüs’e. İlişkilerimizde ise; hak, hukuk ve adalet arayışlarımızda da yeni düzenlemelerin ve yeni kanunların gündeme gelmesi olası.

Plüton ise bugün itibariyle düz hareketine başlıyor. Oğlak Burcunda uzun süredir seyrine devam etmekte. Ve artık son kulvarına dönmek üzere düz hareketine başlıyor. Oğlak, düzen ve sistem demektir. Ve Plüton düzeni dönüştürerek değiştirmeye emin adımlarla ilerliyor. Merkür ile olumlu açısı hala etkisini devam ettirmekte. Güçlü iletişim ve iletişimde güçlü insanlarla yakın temas söz konusu.

Sağlık açısından Koç bizim baş bölgemizi anlatır. Mars kan, bağışıklık sistemimiz ve yaralanmalarla alakalıdır. Başımızdaki organlar ve gözlerimiz özellikle bu dönemde hassas olacaktır. Ve baş bölgesiyle ilgili kesici aletle yaralanmalara da dikkat edelim.

Alpheratz sabit yıldızının etkilerini de görmek mümkün bu dolunayda. Yıldız; onur, bağımsızlık, şans ve başarı verir. Kadınların özgürlük mücadelesini anlatır. Alpheratz sabit yıldızı, vücudumuzda; kafa ile boyun ve alt çeneyi birbirine bağlayan bölgeyi yönetir. Zincirli Prenses’tir. Yasal konularda desteklenmeyi ve başarıyı anlatır. Bir başka etkili sabit yıldız ise Nodus 2 sabit yıldızıdır; keskin ve analitik bir zekayı temsil eder.

Ve Pallas Asteroidi ile de sert bir açısı olan Dolunay; savaşçı, ailesi ve güvenliğini korumak için mücadele eden kadınların tüm dünyada etkin rol oynayacağını da simgeler. Pallas Asteroidi Tanrıça Athena ile ilgilidir. ( Mitolojisi için buraya tıklayabilirsin.)

ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEMİ

Ve ülkemiz açısından da önemli bu dolunay, çünkü ülkemizin yükseleni de Yengeç. Otorite ile muhalefetin sözlü diyaloglarını daha sıklıkla görebiliriz.

Yazıyı hazırlarken ülke gündemini derinden etkileyen bir sanatçının insafsızca öldürülmesine değinmeden geçemedim. Venüs, sanatçıları, kadınları, hayvanları yaratım gücünü yani içimizdeki dişil yönümüzü anlatır. Dolunay yaklaşırken dahası Akrep tutulmasının da etkilerini üzerimizde hissederken (Ülkemizin Venüs’ü 18 derece Akrep ve Uranüs’ten tam karşıtlık ve Satürn’den tam kare alıyor. Beşinci evden yani sanat ve sanatçıları anlatan evden. ) Bu olayın Koç ve Mars temalı olması da manidar.( Mars İkizler sözlü kavga, kesici alet ve yaralama, başa alınan darbe Koç teması)

Ülkemiz açısından çok ses getirmesi olası. Koç Dolunayının yöneticisi Mars’ın an haritasında 12. evde olması geçmişe ait konuları, gizli kapaklı işleri, kadersel koşulları, hapishane ve hastaneleri, huzurevlerini, kapalı alanları, akciğerlerimizi ve bedenimizdeki çift organları da anlatır. Hapishanelerle ilgili af yasasının da gündeme gelmesi bu dolunayın etkileri arasında diyebiliriz.

Mars’ın, Neptün’den de sert bir enerji aldığını ifade etmiştim. Ayrıca bu etki Mars’ın retroya girmesiyle de etkisini biraz daha fazla sürdürecek. 30 Ekim itibariyle retroya girecek olan Mars geldiği yerleri geri gitmeye başlayacak, 2023 yılının Ocak ayına kadar. Aldanma, aldatılma ne olduğunu tam anlayamama, bilgi kirliliği, geçmişe dair söylemler, gizli düşmanlıkların ortaya çıkışı ve bağışıklık sistemimizle ilgili sorunları anlatıyor, bize.

Muhalefet ve iktidar arasındaki gerilim, bir muhalefet liderinin öne çıkması ya da söylemlerin daha net olarak ifade edilmeye başlanması gibi konuların gündemimize yer alması mümkün. Ülkemizin Chrion üzerinde gerçekleşecek bu dolunay; ülke olarak yaralarımızı ve dahası yaralandığımız yerleri yeniden hatırlamamıza neden.

Bizim ülkemizin de Ay’ı yani halkı anlatan göstergesi İkizler’de. Bizi yakından ilgilendirecek bu retro aydınlanma sağlar, umut ederim.

SABİAN SEMBOLLERİ

 İKİ ASİL BAKİRE SESSİZCE OTURUYORLAR

Bu kadar karmaşanın içinde belki de sadece sessizce oturmak bize iyi gelecek. Ama bu yalnız lığın içinde ilişki kurmayı seçtiğimiz kişilerin yalnızca küçük bir grup olduğunu fark etmemiz gerek. Aslında ne fazla söze gerek var ne de duygularımızı açıkça göstermeye. İhtiyacımız olan duyumsamak, sadece. Fakat sorun şu ki bu kendini izole hali bizi gelişimden uzak tutması mümkün. Farkında olmadan ertelediğimiz sorunlar boyumuzu aşmakta mı? Yine de yeni yollar ve şanslar vermek gerek kendimize.

Toplumsal baskıları püskürtmek isteyebiliriz, bu aralar. Duygularımızın bize engeller oluşturmasına da dikkat etmemiz gerek. Biz kimiz? Nerede bıraktık, en son kendimizi? Dışarıdan gelen seslere aldırmadan, içindeki sese kulak verme zamanı.

Bunları yaparken kendimizi her şeyden soyutlayabiliriz. Aceleci ve önyargısız yaklaşmamız gerekiyor, olaylara.

YÜKSELEN BURÇLARA GÖRE ETKİLERİ

KOÇ BURCU: Sizin kendi burcunuzda gerçekleşecek olan Koç Dolunayı, artık her şeyin yavaş yavaş sizin kontrolünüze geçtiğinin habercisi, sevgili Koç’lar. Hayattaki birincil motivasyonlarınızda yapmanız gerekenler neler? Ve nerelerde yaralandığınız, fiziksel görüntünüzde sizi içten içe huzursuz edenler neler? Hayatınızda inisiyatif aldığınız ya da alamadığınız olaylar hangileri? Tüm bunlara yoğunlaşırken bir de ilişkilerinizde ben ve biz arasında dengeleme süreçlerini iyi yönetmeniz gerekecek. İletişimdeki sert ve yaralayıcı söylemlerinizden yakın çevrenizdeki insanlar nasibini almasın, dikkat. Egonuzun dürtüselliğine kapılmadan hareket etmeniz gereken zamanlar. Sağlığınızla yakından ilgilenebilirsiniz, baş ağrılarına ve migren ataklarına dikkat edin. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BOĞA BURCU: Sizin bilinçdışınızı, rüyalarınızı, geçmişinizi ve ruhsallığınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Boğa’lar. Bu alanda bir çok şey gün ışığına çıkacaktır. Kendi başınıza kalmak isteyeceksiniz. Daha çok mistisizm ve ruhsal terapi içeren uygulamalara yönelebilirsiniz. Günlük rutinleriniz, yanınızda çalışanlar, iş ortamınızla ilgili bir dengelenme söz konusu. Sağlığınıza önem vermeniz gereken bir dönem. Kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Günlük rutinler sizi yorabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İKİZLER BURCU: Sizin ortak amacı paylaştığınız arkadaşlarınız, umutlarınız, geleceğe dair planlarınızı, üyesi olduğunuz grupları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili İkizler. Bu gruplar içerisinde liderlik etme görevini üstlenebilirsiniz. Aşk hayatınız ve sosyal sorumluluk projeleri arasında bir seçim yapmanız ve/veya bu alanı dengelemeniz gerekecek. Hayattan aldığınız keyifler ya da hazlar başkalarına yardım etmek ya da sosyal gruplar içerisinde daha görünür ve lider olmak şeklinde değişecek bu dönem. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YENGEÇ BURCU: Sizin kariyeriniz, yaşamdaki hedefleriniz, toplumun sizi nasıl gördüğü gibi konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Yengeç’ler. Üstleriniz tarafından daha görünür olmanız mümkün. Ayrıca ve taktir edileceksiniz. Bulunduğunuz konumda lider olma potansiyeliniz yüksek. Bir işte başarılı olma, öncülük ve/veya liderlik etme gibi durumların ortaya çıkması olası. Bu arada egonuzun gölgesine dikkat edin. Kariyeriniz ve evinizle ilgili alanlarda dengeye oturtmanız gereken şeyler olacaktır. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ASLAN BURCU: Sizin yabancılar, uzak akrabalar ve uzaktan eğitim, yüksek öğrenim ve hayat felsefenizi temsil eden ev alanında gerçekleşecek bu dolunay sevgili Aslan’lar. Uzaklarda bir yere tatile gitme isteğiniz açığa çıkarsa şaşırmayın. Hayat felsefeniz, inançlarınızla ilgili yara aldığınız yerleri keşfedip onları tedavi etme yöntemlerine yönelebilirsiniz. Hukuki bir süreciniz sonuçlanabilir. Eğitim ve yakın çevrenizle ilgili dengelemeniz gereken durumlar olası. İkili ilişkilerinizde uzun süredir süregelen durumları artık çözmek isteyeceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BAŞAK BURCU: Sizin ortak kazançlarınız, miraslı konular, eşinizle veya ortağınızla ortak kazancınızla ilgili konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Başak’lar. Bu alanda sonuçlanması gereken davalarınız ya da girişimleriniz olabilir. Bir mal paylaşımına gidebilirsiniz. Uzun zamandır süregelen bir anlaşmazlık, sizi geçmişten bu yana yaralayan bir miras konusuyla ilgili gelişmeler sağlanabilir. Kredi ve borçlanma ile ilgili de sonuçlanmalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca psikolojinizle ilgili de yaralandığınız yerleri şifalandırma konusunda güzel enerjiler sizden yana. Bir ameliyat söz konusu olabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TERAZİ BURCU: Sizin ikili ilişkileriniz, evliliğiniz ve ortaklı işlerinizle ilgili konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek bu dolunay sevgili Terazi’ler. Bu konular üzerinde bir sonuçlanma ve karar verme süreci yaşayabilirsiniz. İlişkilerinizde ben/ biz temaları önceliğiniz olacak. Bir birliktelik içerisinde iseniz evlilik kararı alabilirsiniz. Ya da süregelen ve sizi yaralayan bir ilişkiyi de sonlandırabilirsiniz. Fiziksel bedeniniz ve birincil motivasyonlarınız ile ikili ilişkileriniz arasında denge kurmanız gereken bir dönem. Süregelen davalarınız varsa sonuçlanabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

AKREP BURCU : Sizin günlük rutinleriniz, sağlığınız, altınızda çalışan insanlar var ise evcil hayvanlarınızla ilgili konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Akrep’ler. Bu konular üzerinde bir karar aşamasında olabilirsiniz. İş yerinizde görünürlüğünüz artabilir. Bir ekibin başına lider olarak seçilebilirsiniz. Yara aldığınız iş ilişkilerini şifalandırabilirsiniz. Ruhsallığınız ve bedensel sağlığınızla ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Bu dönemde sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Baş bölgenizdeki ağrılar ya da migren atakları yaşayabilirsiniz. dikkat edin. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YAY BURCU: Sizin yaşamdan aldığınız keyifler, zevkler, sevgiliniz, aşk hayatınız, spor alışkanlıklarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Yay’lar. Bir flört ilişkiye dönüşebilir ya da bir ilişkiniz evliliğe doğru gidebilir. Var olan bir ilişkiniz bitebilir de. Yaşamdan aldığınız zevkler ya da keyifler bir süredir değişim gösterdi. Yarlarınıza iyileştirme enerjisini içinde taşıyabilir bu dolunay. Hayattaki hedefleriniz ve ideallerinizle keyifleriniz ve zevkleriniz arasında dengelenme zamanı. fevri çıkışlar yapmadan empatiyle karşınızdaki kişileri dinleyin. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OĞLAK BURCU: Sizin yuvanızı, hanenizi, köklerinizi, atalarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Oğlak’lar. Bu alanda çözüme kavuşması gereken konular sonuçlanabilir. Yara aldığınız ilişkileriniz var ise bunlar şifalanabilir. Sizin aile içinde liderlik yapmanız gereken bir konuda öne çıkmanız söz konusu olabilir. Ev içinde tadilat/tamirat ve ev/emlak işleri ya da annenizin evi ile ilgili tadilat/ tamirat işleriniz olabilir. Kariyeriniz ve evinizle ilgili dengelemeniz gereken durumlar söz konusu. İş yerinde fazla efor sarf ediyor olabilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KOVA BURCU: Sizin eğitim hayatınız, yakın akrabalarınız, kısa seyahatlerinizi, kardeşleriniz ve iletişiminizi temsil eden ev alanında gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Kova’lar. Kısa seyahatlere çıkmak, kısa eğitimlere katılmak size bu dönemde çok iyi gelecek. Yakın çevrenizde öncüsü olacağınız bir durumda yaşanabilir. Kardeşleriniz ya da kuzenlerinizle geçmişten gelen bir konusunu çözebilirsiniz. Birlikte bir eğitime başlamaya karar verebilirsiniz. Araba alma konusunda da uzun zamandır veremediğiniz o kararı verebilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BALIK BURCU : Kendinize ait değerleriniz, öz-sevginiz, maddi kaynaklarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek Koç Dolunayı sevgili Balık’lar. Bu alanda sonuçlanmalar yaşayabilirsiniz. Yatırımlarınız var ise bunda bir artış söz konusu olabilir. Kendinize verdiğiniz değer bu dönemde artabilir. Ortak kazanımlarınız ile kendinize ait değerlerinizde bir dengelenmeye gitmeniz mümkün. Evinizin içinde hareketlilik söz konusu bu dönemde. Bu dönemde kişisel harcamalarınızda artış olabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: