GEZEGEN TRANSİTLERİ

MARS İKİZLERDE RETRO

a person sitting on wooden planks across the lake scenery
Photo by S Migaj on Pexels.com

(30 EKİM 2022- 12 OCAK 2023)

Ve yılın başında beri söylenen o mühim hadiseye geldik. Aşağıda derin bir araştırma sonucunda Mars’ın İkizler Burcunda geri gittiği yani retro olduğu tarihleri ve olayları sıraladım. En önemli olayların geliştiği tarihler bunlar. Neler olmuş haydi gelin birlikte göz atalım:

MARS’IN İKİZLER BURCUNDA RETRO OLDUĞU TARİHLER

 • 18 Ekim 1911: 28 Eylül; İtalyanlar tarafından Trablusgarp işgal edildi.
 • 18 Ekim’de Çin’de Sun Yat- Sen’in önderliğindeki devrimciler  Qing Hanedanı’nı yıkarak, Çin Cumhuriyeti’ni ilan etti.
 • 1 Kasım 1911’de tarihteki ilk hava saldırısı gerçekleşti. ( Trablusgarp Savaşı sırasında İtalya Krallığı tarafından Osmanlı İmparatorluğuna)
 • 28 Ekim 1943: 6 Kasım 1943 II. Dünya Savaşı sürerken Rusya, Kiev şehrini Almanlardan geri aldı. Almanlar çekilirken şehrin birçok tarihi binasını yerle bir etmişti.
 • 22 Ekim 1943 Lübnan Fransa‘dan bağımsızlığını kazandı.
 • 8 Kasım 1943 Winston Churchill,Franklin Roosevelt ve Josef StalinTahran’da toplandı.
 • 27 Kasım 1943 AmasyaÇorumTokatOrdu ve Kastamonu’da deprem oldu; 4016 kişi öldü, 23.785 ev yıkıldı.
 • 12 Ocak 1976: Akaryakıt bayileri direniş yaptılar, akaryakıt satmadılar. Bayiler kâr oranlarının arttırılmasını istiyordu.
 • 20 Ekim 1990 : 1975’ten beri devam etmekte olan Lübnan İç Savaşı sona erdi.
 • 18 Kasım 1990 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı; Paris Sözleşmesi imzalandı.
 • 23 Kasım 1990 Tansu Çiller, DYP’den siyasete atıldı.
 • 24 Kasım 1990 Kadınlar, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in “Flört fuhuştur”, “feminizm sapıklıktır” sözlerini düdük çalarak protesto etti. İstanbul Galatasaray’daki eylemde, polis 5 kadını dövdü, 11 kadın gözaltına alındı.
 • 29 Kasım 1990 Kadının çalışmasını kocanın iznine bağlayan Medeni Kanun’un 159. maddesi Anayasa Mahkemesi’nce iptal edildi. İptal kararı 2 Temmuz 1992 tarih ve 21272 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • 2008 : 6 Ocak 2008 tarihinde yapılan Demokrat Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde parti genel başkanlığına Süleyman Soylu seçilmiştir.
 • 31 Ocak – Sabah 09:45 civarında İstanbul‘da ruhsatsız bir havai fişek fabrikasında patlama yaşandı, 70’e yakın kişi yaralandı, 25 kişi öldü
 • Recep Tayyip Erdoğan‘ın başbakanlığını yaptığı 59. ve 60. Hükümet dönemlerinde, baş örtüsü yasağı ile ilgili açıklamalar oldu. Erdoğan, daha önce pek çok kez dile getirdiği siyâsî simge kabul edilse bile bu yasağın kaldırılmasını isteğini, 2008’in Ocak ayında İspanya’ya yaptığı ziyarette belirtti. Bunun üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi kurmayları bir araya gelerek, iki haftadan kısa bir sürede, Anayasa değişikliği tasarısı hazırladı. TBMM de Şubat ayının başında görüşülen bu değişiklik kabul edildi ve cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
 • Emeklilikte SSK kapsamında çalışanlarda aranan prim ödeme gün sayısını 7200’e çıkaran, kadın ve erkeklerde emeklilik yaşını 2048 yılında da 65’e yükselten 5754 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” çalışma hayatında tartışma yaratan düzenleme oldu.

Mars içimizdeki eril enerjimizdir, demiştik Akrep Tutulması yazısında. Elbette enerjiler birbirinden bağımsız düşünülemez. Her şey birbirinin nedeni, sonucu ya onu destekleyen bir enerji de ya da engelleyen işinin zorlaştıran olaylar zinciri. Bakalım önümüzdeki günlerde geçmişe ait hangi konular gündemde olacak?

Mars; ateş enerjisidir, savaşkan bir yapıya sahiptir. Bağışıklık sistemimiz, ilk ve başlatan, dürtüsel ( daha ilkel yanlarımız) düşünmeden hareket edebilen, güç ile temsil edilen enerjimizdir. İkizler Burcu; bilgi, ulaşım, haberleşme, haberciler, öğrenci, öğretmen, kardeşler, kuzenler, yakın çevre, yakın akraba, komşular, bedenimizde iki olan organlar, akciğerlerimiz, eller, kollar, hızlı akıştır…. Tüm bunlar üzerinde bir baskı ve yavaşlama hatta engellenme hissedebiliriz.

Hangimiz, Nasıl Etkiler Alacağız?

Bu enerji bizi zorlayacak, elbette. Mars iki ay kadar bir burçta kalır ve iki yılda bir aynı burca gelir. Mars’ın İkizler Burcunda retro yaptığı dönem bu sefer oldukça uzun. 2019 ve 2021 bahar aylarına bir dönüp bakacağız. Orada neler yaşadık? Merkür’ün geri hareketlerinde neler yaşandığını biliyoruz, hepimiz. Burada da yine hak edişler mümkün. Ve nihayetinde haksızlığa uğradıysak da hak yediysek de mutlak suretle karşılığı gelecek.

Özellikle 4 Mart- 24 Nisan Mars İkizler transitinde neler yaşadık? Hangi olayları nasıl, nerede deneyimledik? Borçlu mu kaldık dahası alacaklı mıyız? Tüm bunlar Mars’ın İkizler Burcunda retro olduğu 2023 Ocak sonuna kadar gündemimizde yerlerini alacak. Ve böylelikle yeniden düz hareketine geçtiğinde süreci tamamlayacak. Bu dönemde en çok değişken burçlarda kişisel gezegenleri olanlar etkilenecekler. (Güneş, Ay, Mars, Venüs, Merkür ve yükselen burç )

Elbette, kendi Mars’ınızın hangi durumda olduğu da çok önemli. Retro ya da düz harekette mi, aldığı açılar nasıl ve hangi evde? Hangi evlerinizi yönetiyor? Tüm bunlar çok önemli. Düz harekette ise geçen yılın bahar aylarında neler yaşadınız bir bakın. Bu konular üzerinde geri dönüşler olacak. Eğer sorunlu biten ya da yarım kalan olaylar, konular var ise bunlar üzerinde tamamlanmalar, çözümlemeler yaşanır.

Retro bir Mars’ınız var ise ve İkizler Burcunda bulunduğu ev alanına göre engelleme ya da istenmeyen durumlar yaşamış olabilirsiniz. Finansal açıdan zorluk ve/veya manipülatif durumlar, hedeflerinize ulaşma konusunda değişken ve istikrarsız durumlar yaşamış olabilirsiniz. Belki haksızlığa uğradınız geçen baharda, dönemde hak edişlerinizi alabilirsiniz. Eğer hırsınıza ve öfkenize yenik düşmediyseniz bu retro döneminde kazançlı siz olacaksınız.

MARS NEPTÜN GERGİNLİĞİ SÜRÜYOR

Neptün ve Mars gerginliği Ekim ayında olduğu gibi Kasım ayında da devam edecek. Dedikodular ve dahası bedenen ve ruhsal yönden kendimizi yorgun hissetmemiz normal. Karar almak ya de hedeflerimizi koyma konusunda muallak durumlar var. Anlamsız ve bir sonuca varmayan tartışmalardan uzak durmak, en doğrusu. Hele bir de Mars geri gidiyor ise eskiye dair ne varsa orta yerde olur.

Bu dönemde aslında bağımlılıklarımızdan kurtulmak en mükemmel kazanım, bizim için. Bir Akrep tutulması ve dahası bir de Boğa Tutulması arasında yapılacaklar listesinin başında geliyor; bizi zorlayan ve artık bize ait olmayanı bırakmak.

Ameliyatlar ve operasyonlar için Mars Retro dönemleri daha dikkat edilmedi gereken zamanlar. Ama bu hayatımızı durdurma noktasına da ulaşmamalı. Yani hayati önem taşıyan bir ameliyat ve önceden kararı alınan bir operasyonu ertelememek gerekir. Siz hangi kararı alırsanız alın, doğru zamanlama yanlış karar değil aslında. Çünkü bunların hepsi bizim tekamül süreçlerimizde olması gerekenler. Bu yüzden lütfen korkmayın, korku frekansının enerjinizi alanınızı engellemesine sebep olursunuz. Dahası kendimizi tanıma yolculuğu burası, fark etmek dahi çok şey kazandırır, bizlere.

ÜLKEMİZ AÇISINDAN…

Ülkemizin 12. evinde Mars’ın İkizler Burcunda retroya başlayacak. .Ve aynı zamanda da ülkemizin, halkını temsil eden İkizler Burcundaki Ay’ımızın da üzerinde olacak. Kapalı ev alanıdır dahası kendimizi feda ettiğimiz yerleri, bakıma muhtaç insanların kaldıkları yerleri; bakımevleri, çocuk esirgemeyi, rehabilitasyon merkezlerini, hapishaneleri, göremediğimiz gizli düşmanlarımızı, gizli örgütleri ve yapıları, ruhsallığımızı ve bilinçdışımızı anlatan, geçmişimizi temsil eden yerdir.

Bu ev alanında geri gidiyor olması temsil edilen konu başlıklarında bir hareketliliğin olabileceğini gösterir. Açığa çıkan yeni bilgileri, belgeleri, saklı olanların artık su yüzünde olduğunu, söyler. Ülkemizin gizli bir düşmanın da ortaya çıkmasını görebiliriz. Dost sanılan bir ülkenin aslında dost olmadığını da öğrenebiliriz. Hapishaneler ile ilgili hareketliliğin söz konusu olması, olası . Halk kendisini baskı altında ve huzursuz hissetmesi doğal, Mars kavuştuğu gezegeni hele de retro iken zorlar. Ekonomik anlamda da zorlayıcı etkiyi hisseder. Eyt ile ilgili düzenlemenin gündeme gelmesi ve belki somut adımların atılması. Sosyal medya yasası gündemde olur.

DÜNYADA NELER OLUR?

Dünyada iletişim savaşları, siber saldırılar, ülkelerin hava sahalarına yapılan saldırılar, ticaretle ve ulaşımla ilgili sorunlar, eğitim ve seyahatler konusunda aksamalar, savaşlar… Rusya ve Ukrayna savaşının yeniden dünya gündemine oturması da olası ihtimaller arasında. Ve böylece göç edenler, göçmenler ile ilgili sorunlar çıkması olası. Rusya soğuk havaları savaşmak için kullanır. Teknoloji ile savaşı sürdürmesi olası, süreçlerden birisi.

Uluslararası seyahatlerde dahi engellemeler ve vize sorunları mümkün. Ayrıca Covid salgını dünya genelinde yeniden sahnede olur. Ayrıca akciğerlerimizi etkileyen bir sürecin içine girmemiz mümkün. Bu hemen korkutmasın, bizi. Çünkü solumun yolları ile ilgili mevsimsel geçişleri de yaşamamız olası.

Amerika’nın doğum haritasında Mars’ı İkizler Burcunda. Bu transit yani Mars’ın İkizler Burcunda retro harekete başlaması ülkenin geçmişte yaptıklarının gündeme geleceğinin işareti. Ayrıca gücünü de zayıflatır bu durum. 2021 bahar aylarına geri döner ve tamamlanması gerekenlerin farkına varır mı göreceğiz.

MARS’IN İKİZLER BURCUNDA RETRO OLDUĞUNDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 • Yakın çevre ilişkilerinde tartışmalardan ve anlamsız gerilimden uzak durmaya dikkat edelim.
 • Kardeşler, kuzenler ve hatta yolda yanımızdan geçen insanlarla iletşim kuralları ve empati içinde davranarak hareket etmeye dikkat edelim.
 • Trafikte hızdan uzak duralım, özellikle şehir içi ve kısa mesafelerde yolculuk ederken daha dikkatli davranalım.
 • İçimizdeki eril ve dişil yönleri dengede tutmaya özen gösterelim.
 • Öfkemizi dilimizle yaralayıcı bir şekilde dışa vurabiliriz, dikkat edelim.
 • Manipülasyon ve dedikodu almış başını giderken bu konuların tam da ortasında bulunmak yerine uzlaşı sağlamaya çalışalım. Başarılı değilsek bu konularda mesafemizi koruyalım.
 • İnternet ve sosyal medya, telefon dolandırıcılığına da çok dikkat edelim. Şifrelerimizi, bilgilerimizi, hesaplarımızı sağlama almakta fayda var.
 • Kafamız ve ruhumuz dağınık olabilir bu dönemde. Bu dalgınlık hali de kazalara ve ev içinde sakarlıklara sebebiyet verebilir, aman dikkat.
 • Kollar, eller, omuzlara dikkat, hareket ederken koşturmaca bitmez, uykuya da dikkat.
 • Kararsızlık hakim olur, ikilemler yaşarız. Aksamalarla uğraşırken, bir de ikilemle kalmayın, işlerinizi öncelik sırasına göre belirleyin.
 • Son olarak kelimelerinizi savunma ve saldırma silahı gibi kullanmak yerine uzlaşı için kullanın olur mu?
 • Bıraktığınız, eksik olan ya da yarım bir iş, eğitim ya da iletişimle ilgili bir sorunu bu dönem çözeriz.
 • Beynimiz çok yoğun çalışır bu dönem. Retro hep eskiye götürür, bizi. Eskiyi çok düşünmek bizi geriye iter. Bunun yerine an’da yaşamaya odaklanın. Egzersizler yapmak, güzel olur.
 • Nefes terapilerine başlamak iyi fikir. Meditasyon yapmak harika fikir. Dahası öfkenizi dinginleştirmek taktir edilesi hareket olur.
 • En önemlisi ruh ve beden arasındaki dengeyi sakin kalarak korumak. Ve bunu yapabilirsek gerisi gelir. Hayatı olağan akışı içinde kabul ederek ama bu asla tembellik ya da yılgınlık değil. Sakince, dinleyerek, orta yolu bularak ilerlemek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: