YENİAY YAZILARI

YAY YENİAYI (01°37′) 24 KASIM

BAŞÖĞRETMEN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başta bize kara tahtanın başına geçerek ilk harfi öğreten; matematikten, coğrafyaya günümüzde kullandığımız bir çok kelimeyi dağarcığımıza kazıyan Başöğretmenimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin, Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutlarım. Işığınızı, bilgeliğinizi daha çok tohuma ulaştırmanız ve yeşertmeniz dileğiyle….

YAY YENİAYI BİZE NELER GETİRECEK?

24 Kasım 2022 01:57 de Yay Burcunun ilk derecelerinde bir yeniayımız var. Bu yeniay ve ilerleyen yeniaylar burçların ilk derecelerinde gerçekleşecek. Yenilikler, başlangıçlar, değişen koşullar kaçınılmaz olacak, o halde. Peki hazır mıyız? Ya da hazır değilsek neler olur?

Güneş henüz Yay Burcuna geçiş yaptı, kısa bir süre önce Venüs ve Merkür’de Yay Burcundaki seyrine başladılar. Yay Burcu bizleri Akrep’in karamsar, sabit, krizli ve kasvetli havasından çıkartıp daha neşeli, macerayı ve keşfetmeyi seven, hayatın iyimser taraflarını daha çok gören değişime direnmeyen, yüksek bilgiyi arayan, uzak yerleri keşfe çıkan taraflarımızı öne çıkartır. Ve böylece geleceği hedeflememiz daha kolay olacaktır, bu dönemde. Ama abartılı ve hırslı tavırlarımızda devreye girer.

Değişken burçların en gelişmişi ve de Ateş elementinin sonuncusudur, Yay. Sentor olarak tanımlanır. Yunan mitolojisinde yarı at yarı adam olarak resmedilir. Savaşçı ve savaşma yetenekleri gelişmiş, asil ayrıca kararlı duruşları olan ve hedef aldığı noktayı vurabilen. Simgesinde bulunan yarı at, yarı insan bizim hem hayvani dürtülerimizi hem de insan olma yolundaki serüvenimizi anlatır. Elindeki ok ise uzakları, hayallerimiz ve ideallerimizi, keşfetmeye olan merakımızı temsil eder. Burçlar kuşağının sonuna doğru geldikçe artık daha olgunlaşan özellikleri görürüz. Krizden çıkmışızdır, artık hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirme vaktidir. Yüksek öğrenim ve hukuki konularla da ilgilidir. Hayatın tadını çıkartmak, dünyayı keşfederek ruhu zenginleştirmek ve böylelikle bilgeliği bulmaktır amacı.

Dinler, din adamları, çingeneler, gezginler, uzak yerlere seyahat, uzak akrabalar, uzaktan ve/veya yüksek eğitim, öğretmenler, akademisyenler, hukukçular, hukuki konular, yüksek yargı organları, çevirmenler, pilotlar, hostesler, hava yolları, sporcular, spor müsabakaları ve hayvan severler, rehberler, seyahat acentaları, basın yayın kuruluşları, filozoflar, dansçılar… Kısacası hayatımız pek renksiz olabilirdi, Yay Burçları olmasa, yeniden doğum gününüz kutlu olsun.

SENTOR

Sagittarius takım yıldızı yani Yay Burcunun takım yıldızı aslında uzun yolculuklarda rehberlik eder, bu nedenle gökyüzünde vardır. Atın üzerinde giden bir adamı simgelemesi akla ata iyi binen ve at ile yaşamını özdeşletiren toplumların başında gelen Türkleri getirir. Sentorlar ve Türklerin hikayesi burada kesişir. Atları, geldikleri Orta Asya’da evcilleştirmiş ve dahası oradan dünyaya yayılmışlardır. Büyük göçler ve savaşlar veren Türkler, at ile savaş alanlarında üstün başarı göstermişlerdir. Ok atarken ve/veya savaşırken at üzerindeki görüntüsü sizce de Yay Burcunun sembolünü andırmıyor mu? Ve dahası Yunan araştırmalarında da Sentor’ların Türklerden öykünülerek tasvir edildiği bilgisi vardır. Bizde de birçok şiire, yazıya, efsaneye ve/veya anlatıya konu olmuştur. Nihayetinde bir Nazım Hikmet’in Davet şiirinde de bahsi geçer:

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan
                                bu memleket bizim!

AN HARİTASININ SÖYLEDİKLERİ

Pekala bu yeniay bize gökyüzündeki hangi fotoğrafı çekecek? Tutulma hattı hala etkili, yer sarsıntısı, ekonomi, patlamalar, düşen füzeler ve yitip giden masum canlar… Savaş enerjisinin yüksek olduğu zamanlardayız. Yay Burcu bir yönüyle barışı ve iyimserliği söyler diğer yanıyla savaşmayı ve mücadeleyi anlatır. Bilgin ve olgun olmanın yanı sıra abartıyı ve/veya kibrin gölgesine düşmeyi de. Ayrıca dogmatik fikirleri ve inançlarımızı da temsil eder.

Değişken koşulların, durumlarında etkin olacağı bir dönem. Değişken burçların oldukça yoğun etkiler alabileceğini söyleyebiliriz. An yükseleni Başak, yeni ay Yay burcunda ve Venüs, Merkür Yay burcunda, Mars İkizler Burcunda tepe noktasında ve Yay Burcunun yönetici gezegeni Balık Burcunda durağan… Daha ne olsun, ikili koşullar, ikilemde kalma gel-gitler yaşamak, söz ve sosyal medyada tartışma dahası manipülasyon yaratan konular mümkün. Kişisel anlamda hayatlarımıza enerji ve canlılıkta getirecek, elbette. Hedefe odaklanan, hareket etmek isteyen yanımız ağır basacak.

Üçüncü evinde gerçekleşen yeni ay yakın çevremizi, komşularımızı, iletişimi daha ön plana alacak. Eğitim ve öğretim konularını, öğrenci ve öğretmenleri, hukuki düzenlemeleri, mahkemeleri de konuşuruz, bu dönem. Uluslararası ilişkilerimizde yakın mercekte olacak konular arasında. Özellikle yakın komşularımız ile olan ilişkilerimizde anlaşmalar ve karşılıklı sözleşmelerin gündeme gelmesi mümkün.

Bizim için yüksek öğrenim, hayat felsefemizin şekillenmesi, ikili ilişkilerde sosyal yaşamda barışçıl davranan, barışma adımları atan olmakta önemli olacak. Bazen abartıya kaçmamız mümkün. Dediğim dedik olmak bu dönemde işimizi zorlaştırır.

Jüpiter en sevdiği yerdeydi yani Balık Burcunda. 12 yılın muhasebesini yaptırdı bize ve retrosunu bitiriyor. 20 Aralık’a kadar Balık Burcunda ardından Koç burcuna geçecek.12 yıl daha buralara uğramayacak. Ve bir dönemi sonlandırıp artık yeni başlangıç yapmak üzere; Koç Burcuna geçmeden hediyelerini kapımıza bırakıp gidecek. Tabi ki gölge yanlarını da tesirini görebiliriz. Yeniay ile olumlu bir enerji akışı var aralarında. Bizi yapmak istediklerimiz konusunda destekleyecektir, durağan konumuna dikkat çekerek elbette.

Merkür ve Venüs’ün kavuşum halinde olması bize yaratıcı fikirler, hedefler ve idealler konusunda bambaşka pencereler açacaktır. Ve belki de hayatın içine karışıp sosyalleşmek, aradığınız mutlu birlikteliği karşınıza çıkartabilir. Anlaşın der, bu iki gezegen. Hayatın coşkusunu paylaşın, sosyalleşin ve maceralara salın kendinizi.

Mars’ın tepe noktasında olması yine manipülatif haberleri, söz savaşlarını, liderlerin ya da göz önünde bulunan insanların tartışmalarını anlatıyor. Öte yandan Neptün ile gerilimli açısı, yalan haberlere, dolandırıcılıklara dikkat etmemiz konusunda uyarıyor. Bu son dönemlerde pek çok insanın sosyal medya hesapları hacklendi ya da internet üzerinden dolandırıcılığa maruz kaldık. Alışveriş yaptığı siteler ortadan yok oldu. Deniz kazalarına, sudan gelen tehlikelere de dikkat der. Dahası bağışıklık sistemimizle ilgili de sorunlar da cabası. Uzun süren gribal enfeksiyonu yaşıyoruz şu günlerde. Ayrıca Çin’de yeniden yasaklar getirildi. Dikkatli davranmamızda fayda var.

Yay Burcu dünya astrolojisinde göçleri de anlatır. Savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan insanlar, toplumları etkileyen kendini inançları uğruna feda edenlerin olması mümkün. Neptün’ün Yay Burcunun modern yöneticisi olması sebebiyle bu tür gündemler önümüze gelir.

Ülkemizin altıncı evinde gerçekleşecek bu yeniay. Memurlar, sağlık sektörü, hastaneler, öğretmenler, doktorlar, hizmet sektörü, askerler, kolluk kuvvetleri, askeri alanda hareketlilik mümkün. Karadan ve hava yolu ile harekatta kararlılık söz konusu. Bu alanlarda yeni alınacak kararlar ve hukuki düzenlemelerin olması söz konusu. Günlük hayatın düzeni ile ilgili kanunlar da gündeme gelecektir. Hak arama mücadelelerine tanıklık edebiliriz, bu dönemde.

Mars ve Neptün karesi salgın hastalıkları tetikleyebilir, halk üzerinde etkisi yoğun hissedilebilir. Ayrıyeten ateşli hastalıklara dikkat. Yay Burcu baldırları ve bacakları anlatır. Sakatlanmalara ve kazalara dikkat bu dönemde.

ÖNEMLİ SABİT YILDIZLAR

Merkür ve Venüs Antares sabit yıldızıyla kavuşumda. Antares Azrail Meleğiyle temsil edilen batının gözcüsü dört kraliyet yıldızından birisi. Çok önemli bir yıldızdır. Savaş enerjisi taşır. Güç ve ün verir, tüm kalabalıkları arkasından sürükleyen kuvveti vardır. Ama kişiden adaletli davranmasını ister. Hırstan uzak durulmalıdır. Ayrıca çok büyük ve şöhret verir, gücünü iyi kullanırsan iyi bir şöhret; hırslarına yenik düşer, güç zehirlenmesi yaşarsan kötü bir şöhret ve maalesef acı bir son getirir.

Burada iki kişisel gezegenle Antares’in kavuşuyor olması bazı zorlukları getiriyor. İletişimde ve ilişkilerde hırstan, öfkeden ve güç savaşlarına girmekten kaçınmalıyız. Doğru yerde miyiz, dürüstlük konusunda neredeyiz, onurlu bir duruş sergiliyor muyuz? Tüm bunlar gözümüzün önümüze film şeridi gibi geçer. Ödüller ve bedellerin masada olduğunu göreceğiz.

Neden mi? Yay Burcunun yönetici gezegeni Jüpiter yeniayda duracak demiştik. Balık Burcunun son derecelerinde ve yine önemli bir sabit yıldızla kavuşum halindeyken. Scheat sabit yıldızı ile kavuşuyor. Bu yıldız talihsizliğe neden olur. Kaza ve boğulma riski taşır. Özellikle denizler ve okyanuslar ile ilgili kazalar, sel ve su baskınlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Mars İkizler Burcunda Bellatrix ile kavuşumda. Bu da askeri alanı, cerrahi alanda başarıyı, ateşli ve patlatıcı maddelerden gelebilecek kazaları temsil eder. Dorukları, zirvede olma çabasını kin ve nefreti de temsil eder.

Tüm bu yıldızların bize fısıldadığı yine aynı şeydir: Kibirden ve abartıdan uzak, doğruluk, dürüstlükten ve haktan yana davranarak adil olmak. Fanatik tavırlardan uzak durmanın gerekliliğini fısıldar, bize.

SABİAN SEMBOLÜ

BEYAZ KAPLANMIŞ OKYANUS

İnsanlar başlarına gelen olayların kontrolden çıktığını düşünürse; bu durum karşısında gerçeklik algısı yitirir. Kendilerini iki farklı uçta hareket ederken görebilirler. Ya sakince bekleyecekler ya da olaylar karşısında kendilerini öne atacaklar. Her şey sıradan olaylar anlamsız ve büyüklüğü ise kaygı sınırlarını zorlarsa…. Ortalık toz duman ve her şey birbirine girerse de: Olayların biraz durulmasını bekleyin bırakın o beyaz köpük dağılsın. Şimdilik biraz derine inmekte fayda var. Bunu ortalık durulana kadara yapın ama kendinizi ve gerçekliğinizi göstermekten asla imtina etmeyin.

Kendinizi bir düzensizliğin ve kaosun içinde bulabilirsiniz. Bu durum kendi güvenli limanınıza sığınmanıza neden olacaktır. Manipülasyon yapanlardan ve enerjinizi emenlerden uzak durun. Daha az telaş ve çokça sakinlik gerek.

YÜKSELEN BURÇLARA GÖRE ETKİLERİ

YÜKSELEN KOÇ: Sizin geleceğe dair planlarınızı, yaşam felsefenizi ,inançlarınızı ve ideallerinizi anlatan ev alanında gerçekleşecek bu yeniay sevgili Koç’lar. Hayat felsefeniz, yaşama bakışınız değişip, dönüşecektir. Bir yüksek eğitime başlama kararı alabilirsiniz. Uzak yere gitme, taşınma ve uzak seyahatler söz konusu olur. Merak duygunuz oldukça aktif, yeni bir eğitim ya da hiç tanımadığınız yerlere gitmek bu dönem çok cazip. Aldığınız eğitimler ve yeni tanıştığınız insanlar size yeni bakış açıları kazandıracaktır. Anlaşma ve sözleşme imzalarken dikkatli davranmanızda fayda var. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BOĞA: Sizin ortak kazanımlarınız, sigorta ve primleriniz, borçlarınız, eşinizin ya da ortağınızın parası, mirasla ilgili konular ayrıca psikolojinizi de anlatan ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Boğa’lar. Bu alanda gelişme ve büyüme sağlayabilirsiniz. Maddi ve manevi kazanımlarınızda artış olası. Ayrıca bu alanda harcamalarınızda artışta olması mümkün. Maddi konularda zorlandığınız bir dönem olması mümkün, sosyal arkadaş gruplarında kendinizi yalnız ve değersiz hissedebilirsiniz. Buralarda manipülasyona dikkat edin. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN İKİZLER: Sizin ikili ilişkilerinizi, ortaklıklarınızı, evliliğinizi ve danışmanlarınızı anlatan ev alanında gerçekleşecek bu yeniay sevgili İkizler. Ve nihayet şans sizden yana olacak, ikili ilişkilerde yeni başlangıçlar ve adımlar söz konusu. Bir ortaklıkta ufukta gözüküyor. Kendinizi daha net ifade etmeye başlayacağınız bir zaman. Ayrıca üstlerinizle ilgili bazı problemler de yaşayabilirsiniz. Hedeflerinizi iyi planladığınızda kimse sizin önünüzde duramaz. Toplum önündeki görünürlüğünüz artacak ve hak ettiğiniz ne varsa alacaksınız. Bu dönemde her şeyi daha düzenli yapmaya özen göstereceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YENGEÇ: Sizin günlük hayatınızı, iş yerinizi ve iş arkadaşlarınızı, günlük hayat düzeninizi, sağlığınızı, altınızda çalışan insanları anlatan ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Yengeç’ler. Bu alanda yeni başlangıçlar yapacaksınız. Ayrıca iş yaşamınızda değişimler söz konusu. Yabancı insanlarla tanışabilirsiniz ve bu insanlardan destek görebilirsiniz. Ani kararalar almamaya özen gösterin Sonuçları sarsıcı olabilir. Burcunuzda geri giden Mars sizi birincil motivasyonlarınız konusunda yorabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN ASLAN: Sizin aşk hayatınızı varsa çocuklarınızı, hobilerinizi, spor alışkanlıklarınızı anlatan ev alanınızda gerçekleşiyor bu yeniay sevgili Aslan’lar. Bu alanda sizin enerjinize enerji katacak bazı projeler önünüze gelebilir. Bir aşk başlayabilir ya da yeni bir hobi edinebilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili yeni gelişmeler söz konusu. Hayatta ne istiyorsanız onu yapma konusunda daha kararları ve inançlı davranacaksınız. Kendinize vereceğiniz değerin tozunu kaçırıp lüks harcamaların altına girebilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BAŞAK: Sizin eviniz yuvanız, aile hayatınız ve atalarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Başak’lar. Böylelikle bu alanda yeniliklere adım atabilirsiniz. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir ev alabilir, ev içinde yapmayı planladığınız yenilikleri ve dekorasyonu yapabilirsiniz. Yuvanızda barışı ve anlaşmayı sağlama konusunda daha istekli olabilirsiniz. Ev içinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yalnız düşüncelerinizi fanatik bir şekilde savunmaya geçmeyin, kırıcı olabilirsiniz. Hanenize yabancı ve yeni birisi katılabilir. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN TERAZİ: Sizin iletişiminizi, kardeşlerinizi ve kuzenlerinizi, yakın çevrenizi, kısa mesafeli seyahatlerinizi varsa arabanızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşiyor bu yeniay sevgili Terazi’ler. Anlaşma ve sözleşmeler konusunda şanslı olduğunuz bir dönem.  İletişime girerken dikkatli olun, yakın çevrenizde göz önünde olacaksınız.. Zihnen yoğun bir dönem sizi bekliyor. Aldığınız kararlar bu dönem ve gelecek için önemli bu yüzden sakince kararlar almaya gayret gösterin. Kısa bir eğitim programına yazılabilirsiniz. Ticaret alanında da atılım yapacağınız zamanlar. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN AKREP: Sizin kendinize ait maddi ve manevi değerlerinizi anlatan ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Akrep’ler. Kendinizi ve var olan yeteneklerinizi fark edebilir ve/veya bunları geliştirme konusunda istekli olabilirsiniz. Maddi kaynaklarınız konusunda da destekleyici etkiler var. Vergiler, sigorta ve krediler konusunda elinizden para çıkabilir. Yine de parasal anlamda kendinizi daha güvende hissedebileceğiniz bir zaman dilimi. Aniden çıkan bir ameliyat durumunuz olabilir, estetik harcamalar yapabilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YAY: Sizin burcunuzda gerçekleşecek bu yeniay hayatınızın birincil motivasyonlarında köklü değişimlere neden olabilir, sevgili Yay’lar. Yani bambaşka pencerelerini keşfedebilirsiniz hayatınızın. Neleri bırakmadık ki geride, artık yenilenme zamanı. Hayatınızdaki değişimler yaşamsal alanlarda da olabilir. Sizi motive eden birincil şeyler değişecektir. Kendinizi keşfetme yolculuğuna yeniden hoş geldin, der. Aileniz ve sevdikleriniz tarafından destekleneceksiniz. Ortaklı konularda ve ikili ilişkilerde zorlanmalara dikkat. Kendinizi yeniden gelişime açma fırsatları olacak, bunları değerlendirebilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN OĞLAK: Sizin kapalı alanınızda yani geçmişe ait konular, kadersel durumları ve bilinçdışınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Oğlaklar. Kendinize dönüp inzivaya çekilmek istediğiniz bir dönem olabilir. Güven ve güvensizlik konularında muhasebe yapabilirsiniz. Uzak akrabalarınızla ilgili geçmişe ait şeyler duyabilirsiniz. maddi durumunuzu dengelemeniz gereken bir dönem. Arınma ve yenilenme zamanı olabilir bu dönem, sizin için. Yakın çevreniz, kardeş ve kuzenlerinizle iyi bir iletişim içinde olabilirsiniz. Ve yakın çevrenizden büyük bir manevi destek alabilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN KOVA: Sizin sosyal çevreniz, hayalleriniz ve ideallerinizi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Kova’lar. Bu da demek oluyor ki üyesi olduğunuz gruplar içerisinde yeni bir projeye başlayabilirsiniz. Ve böylece bu alanda yenilikler sizin tarafınızdan gerçekleştirebilir. Sosyal projeler konusunda daha hedefe odaklanacaksınız. Gruplar içinde aktiviteleriniz artacaktır. Aşk hayatınızda sizi yoran durumları sosyal çevrenizde ve sorumluluk projelerinde iyileştirme yönüne gideceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BALIK: Sizin kariyeriniz ve üstlerinizi ve/veya yaşamdaki mesleki hedeflerinizi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek bu yeniay sevgili Balık’lar. Yaptıklarınızın karşılığını almaya başladığınız bir dönem olacak. Daha görünür olacaksınız. Ve bu durum sizi yaşamdaki hedeflerinize ulaştırma konusunda daha heyecanlı ve enerjik yapacak. Otorite figürleri, patronlarınız çalışmalarınızı değerlendirirken adaletli davranacaklar. Kendinizi ve birincil motivasyonlarınızı salmayın, bu dönem. Çünkü birinci evinizde olan dağıtılma enerjisi sağlığınızın bozulmasına da neden olmuş olabilir. Aile içinde anlaşmazlıkları uzatmadan barış imzalayın. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d