YENİAY YAZILARI

KARARLI BİR YENİAY

ice chunks on river at sunset

Oğlak Burcunun 01°32′ ilk derecesinde kuzey yarım küredeki kış gündönümünün ardından gerçekleşen öncü bir yeni ay. 23 Aralık’ta ülkemiz saatine göre 13: 16 da gerçekleşecek, yılın son yeni ayı. Bir süredir burçların ilk derecelerinde yeni aylar ve dolunaylar gerçekleşiyor. Bize yeni bir yola çıktığımızın haberini veriyor, adeta.

Ülkemizin başkentine göre çıkartılan an haritasında da Koç Burcu yükselmekte. Oğlak; toplumdaki yapıları, kurumları, kariyer hedefimizi, sorumlu olduğumuz alanları dahası inşa süreçlerini, eski ve geleneksel yapıları, devlet kurumlarını, köklü kuruluşları ve bunların yöneticilerini anlatır. Öncü bir burçtur, toprağın öncüsüdür, vücudumuzda eklemlerimizi, iskelet yapımızı, dişlerimizi temsil eder.

Gökyüzünde gezegenlerin beş tanesi Oğlak Burcunda toplanmış; Plüton, Venüs, Merkür, Güneş, Ay… Peki o halde yeni bir döneme çağrı mı bu? Peki ya hangi konularda kararlıyız, gelecekten beklenti ve hedeflerimiz neler? Tüm bunları hayata geçirme aşamasında ne kadar kararlıyız ya da hırslıyız? Hedefe ulaşmak için kendimizi disipline etmeye hazır mıyız? Tüm bunların tohumlarının atıldığı bir dönem. Ayrıca kış gündönümün hemen sonrasında olması bizi taa gün eşitlenene kadar etkisi altına alacak.

Devletlerin yöneticilerini, köklü şirketleri ve yöneticilerini, devlet başkanlarını daha çok konuşacağız. Ayrıca Jüpiter Koç burcunun 0 derecesinde yeniaya sert bir enerji gönderiyor. Jüpiter, dokunduğu her şeyi büyütür ve genişletir. Bir mercek tutuyor adeta bu Oğlak, toplaşmasına. Hak, hukuk ve adalet konuları dahası yüksek yargı, yüksek öğrenim ve akademisyenleri, uluslararası ilişkileri, dini öğeleri ve din adamlarını, manevi olanı daha kapsayıcı olmayı temsil eder. Jüpiter Koç Burcuna henüz yeni girmişken bazı durumların netlik kazanması için zamana ihtiyaç vardır. Fazla dürtüsel davranmaktan kaçınmak gerekir. Koç başlatır, cesaretli ve bazen gözü karalıkla alınan kararları da anlatır. Ayrıca bir savaşta komutanları, sözü dinlenen lideri de temsil eder. Bu görev tanımına uyan kişilerin ve olayların öne çıkacağı bir dönem.

Kişisel hayatlarımızda aldığımız kararlarda da dürtüsel ve fevri olmaktan kaçınmak gerekiyor. Çünkü bu dönemde Koç Burcunun yöneticisi Mars İkizler’de retro. Alınan kararların ve sonrasındaki süreçlerin hayatlarımızda seyirlerini izlemek gerekir. Geçmişte aldığımız kararlar, iletişim sorunlarımız, attığımız imzalar ile ilgili konular yine gündeme gelebilir. Mars İkizler Burcunda iken çocukların bağışıklık sistemi, solunum yolları enfeksiyonlarında artış oldu, maalesef.

Mars Aldebaran sabit yıldızıyla kavuşumda. Bizi ne ile imtihan edecek, bu dört kraliyet yıldızından birisi olan doğunun gözcüsü? Dürüstlük ve kendinden ödün verip vermemekle imtihan edecek, pek tabii. Dört büyük melekten Mikail ile temsil edilir. Sözlerin ve iletişimin çok büyük önem taşıdığına vurgu yapar. Zekilik ve popülerlik verir, kişi haritasında. Ama burada eskiye ait defterleri ya da eskiden popüler olan kişilerin söylediklerini ortaya çıkartır. Doğruysan seni en yukarıya çıkartır, tam tersi ise yüzleştirir ve bedel ödetir. Mars’ın haritamızda hangi ev alanımızda seyir ettiğine göre hayatlarımızda tüm bunları deneyimleyeceğiz.

Oğlak Burcunda toplaşan gezegenler haritanın ne görünen yerinde yani 9. ve 10. evinde bulunmakta. Aldığımız kararlar, attığımız adımlar ile toplumda daha göz önünde olacağız. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken ise planlarımızı yaparken kendimi kapasitemizi iyi tayin edebilmek. Düzeni sağlamak için kendi içimizdeki karmaşada kaybolmamız olası.

Merkür ise Oğlak Burcunda retroya hazırlanıyor, gölgeli günlerinde yani. 29 Aralık ile birlikte retro hareketine başlayacak. Bu önemli bir retro. Çünkü Mars İkizler’in yöneticisi de retro olacak. Yani iletişimimiz ve bilgi trafiği daha çok etkilenecek. Bu denli Oğlak toplaşmasını en son Covid-19 başlangıcında görmüştük.

Yaratıcı fikirler, sanatsal etkinlikler ve aniden alınan evlilik kararları da gündemimizde olacak. Para piyasalarında da hareketlilik söz konusu muh. Uranüs ve Venüs olumlu açısı bize farklı güzellikleri keşfet, sıra dışı sanat eserlerini fark et, kendi içindeki yaratıcılığını özgür bırak diyor. Çizilen yol ise kadersel olacak ilişkilerde. Kuzey Ay Düğümünün yani geleceğe giden yoldaki seyir böyle der.. Kurumsallığın burcunda olan Venüs, evlilik kararlarını Uranüs’le el ele verip tezden aldırırsa şaşmayın. Ayrıca yolunda gitmeyen ilişkilerinde sonlanmasına da neden. Ciddiyet vurgusu açık ara önde hanımlar, beyler…

Hayal ettiğimiz bir eğitim varsa bu dönemde başlayabiliriz. Kariyerimiz açısından da bize ilerde destek olacak bir eğitim gözüküyor. Hayatımıza girecek olan yeni kurallar ve düzenlemelerde mümkün Toplumsal hayatı düzenleyen sistem düzenleyici kurallar. Kadınları, çocukları, eğitim hayatını da etkileyen kurallarda gündemde yerini alır.

Ülkemizin haritasında günlük düzeni, çalışanları, hizmet sektörünü, memurları, askerleri temsil eden ve ayrıca açık düşmanları da temsil eden ev alanını etkileyecek. Açık düşmanlarımızın yaptığı stratejik adımları görebiliriz. Sağlık sektörü ve kurumsal firmalarla ilgili değişim söz konusu olması muhtemel. Yabancı şirketlerle ilgili konular ülke gündeminde. Geçmişe ait bilgi ve belge paylaşımları yine dikkat çeker. Bu dönemde dürüstlük ve doğruluk ya da yalan ve dolandırıcılık mutlaka karşılık alacaktır. Aldebaran devrede. Mahkemeleri, yargıçları ve alınan kararları da konuşabiliriz. Jüpiter ülkenin 10. evinde yeni aya olumsuz bir etki yapıyor. Ve Mars 12. evde kapalı bir ev alanında ayrıca retro.

SABİAN SEMBOLÜ

BİRİ SAVAŞTA HASAR GÖRMÜŞ GOTİK BİR KİLİSEDE ÜÇ VİTYALI CAM PENCERE

Güçlü müyüz? Bu her anlamda bir güçlülük sınavı; kişiliğimiz, inançlarımız, hedeflerimiz ya da planlarımız güçlü mü? Peki bu gücü nereden alıyoruz, inancımız sağlam mı, dürüst müyüz yeterince? Mücadele çetin olacak diyor, kim hayatta kalacak bu savaşta? Üç kola ayrılmışlar ve tutkuyla inandığın ne varsa yara almış. Ayrıca senden uzaklaşmışta. Kırılan pencerende temsil edilen inancın, umudun ve hayata duyduğun güven yaralı. Ama sevgi var ya o sevginin gücü her yarayı iyi eder. Asıl ihmal edilen ya da görmezden gelinen şey sevgi ve hayvani tarafımızın yan yana olması. Dürtüselliğimizi sevgiyle ehlileştirmeyi başardığımızda yeniden kurarız yaşamı. Sığınılan yanlış limanlara aramak yerine kendi yaramızı sarmalıyız.

Yersiz ve yurtsuz olmayı derinden hissetmek işte bu tüm savaşın başlangıcı. Kökünü derinlere salamayan köksüz olmayı ve dikenlerini silah gibi kullanmayı seçer.

Yeni yılın bizlere sağlık, huzur, neşe ve bereket getirmesi dileğiyle….

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: