YENİAY YAZILARI

KOÇ YENİAYI

photo of a boat on a river
Photo by Quang Nguyen Vinh on Pexels.com

SIFIR NOKTASI

Ülkemizin yaşadığı deprem ve sel felaketlerinde yaşamını yitiren tüm canlarımıza Allahtan rahmet ve geride kalanlarına baş sağlığı diliyorum. Uzun zamandır burada yazamadım, bende afet bölgesi olarak ilan edilen şehirlerden birinde Adana’da yaşıyorum. Yaşanılan durumlar karşısında insanoğlu, acizliğini bir kez daha deneyimledi. Şimdi ise yeni bir dönem başlıyor. Sıfır noktasındayız, her birimiz.

Ekinoks gününde Koç burcunun sıfır derecesinde gerçekleşecek olan yeniay mevsimsel döngüye de damgasını vuracak. Mevsim haritaları olarak da adlandırılan gün dönümü haritaları o mevsimin, neler vaad ettiğini bize söyler. Günün eşitlendiği ve artık güneşin ışıklarını daha çok hissedeceğimiz zamanların fragmanı gibi de düşünebiliriz.

An Haritası

Ülkemizin başkentine göre çıkartılan haritada, Terazi Burcu yükseliyor. Yeniay haritanın 6. evinde ve bir Koç toplaşmasının içerisinde. İkizler Burcundaki Mars hala Neptün ile çatışma halinde. Ve buna ek olarak Güneş’i ve Ay’ı da huzur ediyor. Satürn Balık Burcunun ilk derecesinde. Plüton 2008’den beri süregelen Oğlak Burcundaki yolculuğunun son demlerinde. Geçmeden önce kadersel ay düğümleriyle restleşiyor. 25 Mart itibariyle de Mars Yengeç burcuna geçiyor. Venüs ise Kuzey ay düğümü Boğa ile yan yana ve Satürn’den destekleniyor.

Haritamızda Terazi Burcu yükselmekte. Koç Burcunda gerçekleşen yeniayın karşıt burcu olan Terazi dengeye mi getirecek bzileri? Yoksa attığımız adımlarda karşımızda olarak ikilemde kaldığımız konuları, hak ve hukuk konularını, adalet terazisini, istişare etme yeteneğini, politik davranmayı ve ayrıca diplomasiye mi vurgu yapacak?

Tüm zamanların en hızlısına ve baş döndürücü olayların tam ortasına mı denk geldik, sence? Mart ayı değişim ve dönüşümün artık iyiden göz önünde olacağı bir ay, denildi hep. Koç Burcunun sıfır derecesindeki bu yeniay harekete geçirecek, bizleri. Üzerindeki ölü toprağını silkele ve başla diyecek. Balık Burcunun rehavetini ve kendimizi sislerin ortasında bilinmezlikle sınadığımız zamanları geride bırakıyoruz.

21 Mart Astrolojik yılbaşı olarak kabul edilir. Doğanın uyanışıyla başlar, takvim. Ve bu yıl 22 Mart gecesi sahura kalkılacak. Bu yıl iki yeniay Koç Burcunda gerçekleşecek. Birincisi 21 Mart; ikincisi ise 20 Nisan’da gerçekleşecek olan Güneş Tutulmasındaki, yeniay. Yani artık tutulmalar Koç ve Terazi aksına geçiyor yavaştan. O yüzden 2023 bitişlerin ve ardından başlangıçların yılı olarak da nitelendiriliyor.

Bize Payımıza Düşen Nedir?

Koç burcu ilk olması sebebiyle; atılgandır, heyecanlıdır, cesaretlidir, baş bölgemizi temsil eder, içimizdeki çocuktur, sevecen ve gözünü budaktan sakınmayandır. Ayrıca ilkel benliğimiz ve bencilliğimizdir. Dürtüsel davranışlar sergileyip aklına eseni yapan yanımızdır. Sonunu düşünmez çoğu zaman ve acelecidir, bağımsızlığından ödün vermez. Dobralıkla patavatsızlık arasındaki ince çizgide gider, gelir. Yüreğinde ne varsa dışarıya yansıttığı da odur. Bu vesile ile tüm Koç Burçlarının doğum günlerini (kendim de dahil) kutlarım.

Önümüzdeki altı ayımızı etkileyecek olan süreç oldukça kırılgan ve dengeler üzerine kurulması gerekiyor. Stratejik adımların ve arabuluculuğun ön planda olması gerekliliği haritanın yükselenindeki Terazi yerleşimiyle vurgulanmış. Terazi’nin yöneticisi olan Venüs ise Boğa’daki Kuzey Ay Düğümüyle yan yana. Atılan her adımın, alınan her kararın ilerisi için kadersel etki yaratacağını söyler. Ayrıca yapılanların sahip olduğumuz maddi kazanımları da etkiyeceğini, güvende olmanın ve refahı sağlamanın yolunun ortaklarla anlaşmaktan geçtiğinin altını çizecek.

Koç Burcu doğası gereği savaş enerjisini de üzerinde taşır. Gökyüzünde bu denli Koç enerjisi var ise mücadele ve savaş enerjileri aktif olacaktır.

Neptün’ünden henüz ayrılan Güneş, Merkür’e doğru ilerliyor an haritasında. Koç Güneşinin üzerinde yaşanan acılar, feda edilenler, dağınıklık, sisli havaların bilinmezliği var. Ama toparlanmam gerek, eylem planımı ortaya koymalıyım artık da diyecek bir yandan. Sıfır noktasında iken acemice tavırlar sergileyebilir, burçlar. O yüzden hızlıca alınan kararların sonuçlarını görebileceğiz, bu dönem.

Yöneticisi olan Mars İkizlerdeki uzun süren yolculuğuna birkaç gün sonra son veriyor. Güneş ve Ay ile restleşiyor. Sözlerimiz, eylemlerimiz gereğinden fazla kırıcı olabilir. İletişim savaşları, söz düelloları, karşılıklı kırıcı söylemler, hiç söylenmemesi gerekenler, gaflar ve patavatsızlıklar hayatlarımızda ön planda, dikkat. Eğer girişimlerde yapıcı rol üstlenilirse Betelgeus Sabit Yıldızı adımlarımızı destekleyecek. Ve şimdiye kadar gelişen olayların olumlu yönde sonuca varmasına katkı sağlayacak.

Sistemlerin değişimine artık birebir şahitlik yapıyoruz. Ve sıfırlanıyor bir dönem. Yeniden başlamak için eskiye dair ne varsa Plüton son derecesinde ay düğümlerini yine sıkıştırarak yapman gereken ne varsa yap; bırakman gerekenleri bırak diyor. Yanında götüremeyeceğin ne varsa geride kalacak. Şehirler yeniden inşaa edilecek, yönetimler tüm dünyada yeniden şekillenecek, diyor. 250 yıl önce Plüton Kova geçişinde neler olduğuna bakıyoruz, anlamaya çalışıyoruz. Ve bugüne neler yansır onu analiz ediyoruz. Bugünü seçmiş ruhlar olarak dönüşümü iliklerimize kadar yaşayacağız.

Yeniayın altıncı evde olması sağlıkla ilgili gelişmeleri, sağlık çalışanlarını, memurları,öğretmenleri, askerleri, hizmet sektörünü bu alandaki yeni gelişmeleri ve başlangıçları bize anlatıyor. Günlük hayatımızla ilgili yeni düzenlemeleri ayrıca tarım ve tarımsal faaliyetlerde yapılması gerekenleri anlatır. Gıda zincirinde yeniden bir yapılanma sürecine dikkat çekecek. Askeri konularda hareketlilik söz konusu olabilir. Mars’ın Yengeç Burcuna geçişiyle birlikte öncü burçlardaki hareketlilik toplum hayatına da yansıyacak. Mars Yengeç Burcunda vatanı için savaşanların daha aktif olacağını söyleyebilir, özellikle dünya sahnesinde. Ayrıca Mars’ın haritanın uzakları yerleri temsil eden evinde yer alması uzak ülkelerdeki savaşın da daha çok gündeme geleceğini söyler, bizlere.

Jüpiter Koç Burcunda bize başlangıçlarımız ve atacağımız adımlar konusunda şans, neşe ve heyecan getirebilir. Karşımızdaki kişiler, ikili ilişkilerimiz, ortaklıklarımız konusunda da heyecanlı yeniliklere açık olalım. Ticari anlamda da bereketi temsil edebilir, Jüpiter’in 7. ev girişindeki bu transiti. Aru

Satürn ise Balık enerjisine geçişle birlikte bizi su ve sudan gelenler ile sınamaya başladı. İki buçuk yıl boyunca sudan çok bahsedeceğiz. Suyun kullanımı, kuraklık, aşırı yağışlar, hücresel yağışlardan bahsedeceğiz. İnsanoğlu denizlere inecek, sudan gelen salgınları daha çok konuşuyor olacağız. Satürn Kova’dayken havadan gelenlerle salgın başlamıştı!

Satürn burada iyicil bir etki ile ay düğümlerini ve Venüs’ü destekliyor. Gerekli olanları yaparsan sistem kurman konusunda yardım elimi uzatırım dercesine.

Kısacası içinizdeki çocuğun şenliğine kapılın ama göz ucuyla da onu takip etmeyi unutmayın.

Türkiye Açısından Önemi

Ülkemizin doğum haritasının 10. evine düşüyor Koç Yeniayı. Bu da ülke yönetimindeki yeni bir girişimi ve başlangıcı anlatabilir. Alınacak yeni ve ani kararlar olabilir. Hatta bu kararlar kadınlarla, hazineyle ve para piyasalarıyla ilgili de olabilir. Gündemimiz yine siyaset ve seçimler. Ama fevri çıkışları ve tek başına bu yolculuğa çıkanları da göreceğiz. Yeni liderlerin ortaya çıktığına ve iddialarına da tanık olacağız. Acemi tavırlar, sonda söylenmesi gerekenlerin en başta söylenmesi, gizlide kalan bilgilerin su yüzüne çıkması gibi durumlar da var. Güvenliğimiz de ön planda olacak. Ve ayrıca iktidar ve muhalefetin birbirleriyle restleşmelerini görebiliriz.

Ülkemizde meydana gelen tüm olayların dünyada yankı uyandırdığını ve bugünlerde gerçekleşen ve alınan her türlü kararın önemli olacağının da altını çizmek gerek.

SABİAN SEMBOLLERİ

OKYANUSTAN ÇIKMIŞ BİR KADIN; FOK ONU KUCAKLIYOR

Artık geçmişi bırakma zamanı gelmiştir. Yepyeni bir başlangıç yapmak için fırsatta verilmiştir. Yenilik ve tazeliğin gelmesi şarttır. Ve bunula birlikte yeniliğin de hoş karşılanması, anlaşılması ve yaşaması için beslenmesi, geliştirilmesi gerekmektedir. Bu yepyeni bir döngünün ve hayatın başlangıcıdır. Geride kalanlar elbette bizi kendilerine çekmeye çalışacak. Bu bizim belki de bırakma sınavımız olacak. Ama onlar eğer bize yeterli gelseydi şimdi bu durumda olmaz ve yeniye ihtiyaç duymazdık. Şimdi yeni şeyler söyleme zamanı. Kendimizi bulma, sesimizi duyurma, ayaklarımız üzerinde durma zamanı. Başlangıçlara hazır olmak gerek. Döngülere ayak uydurmak ve doğanın canlanışına kulak vermek. Eskiye ait ne varsa geride bırakmak, gerek. Haydi yolculuğa hazırlan çıkıyoruz, yola.

Yaratıcılığını keşfet o senin dişil yanında gizli.

YÜKSELEN BURÇLARINIZA GÖRE

YÜKSELEN KOÇ: Koç yeniayı sizin burcunuzda gerçekleşiyor, sevgili Koç’lar. Yepyeni bir döneme giriyorsunuz. Öncelikleriniz değişecek ve/veya birincil motivasyonlarınızla kendinizi daha cesur hissedeceksiniz. Aceleci tavırlarınız malum ama biraz sakinlikle bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Büyük kararlar almanız olası. İlişkileriniz ve inisiyatif aldığınız konular arasında gidip geldiğiniz bir süreç. İletişim, yakın çevre ile ilişkilere dikkat edelim, kırıcı söylemler ve sürtüşmelerin hepsi mümkün. Bedenen sağlığınıza da dikkat edin bu dönemde. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BOĞA: Koç yeniayı sizin geçmişe ait konuları, kendinizi feda ettiğiniz yerleri ve/veya bilinçdışınızı, rüyalarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek sevgili Boğa’lar. Bu dönemde yalnız kalmak isteği artar ve inzivaya çekilebilirsiniz. Bu alanda yeni bir başlangıçlar yapıp ayrıca yeni kararlar da alabilirsiniz. Sizin öncelikli hedefiniz geçmişi ve geride kalanı temizlemek. Ve bu konularda öncülük edecek adımlar atmanız mümkün. Sağlık konusunda da ihmal ettiğiniz tüm kontrollerinizi yaptırmak önceliğiniz olmalı. Ruhsal arınma kampına bile gitmeniz mümkün, şu aralar. Eviniz, atalarınız ve aile büyüklerinizle ilgili zorlu bir dönem. Az kaldı, şu dönemi de yara bere almadan atlatın, ilerisine bakarız birlikte. Kariyerinizde büyük ve köklü değişim söz konusu. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN İKİZLER: Koç yeniayı sizin sosyal çevrenizi, üyesi olduğunuz gurupları, dernekleri, sosyal ağlarınızı, geleceğe dair planlarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek sevgili İkizler. Uzunca bir süredir belki kendinizle mücadele verdiniz ama artık rahat bir nefes alma vakti çok yakın. Farklı ve olağandışı gelişmelere hazır olun. Yepyeni bir çevreye girersiniz ya da üyesi olduğunuz bir gurupta inisiyatif alırsınız. Eğer uzun zamandır bir başkanlık ya da liderlik yapma arzusundaysanız, sahne sizin. Arkadaşlarınızın da desteğiyle ya da ön ayak olmasıyla yeni bir adım atabilirsiniz. Kariyerinizde emeklerinizin karşılığını almaya başlayacaksınız. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YENGEÇ: Koç yeniayı sizin kariyerinizi, toplum önündeki itibarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşiyor, sevgili Yengeç’ler. Bu alanda yepyeni ve sıfırdan bir başlangıç yapacaksınız. Eskiye dair ne varsa hepsi geride kalacak. Acemi olduğunuz bir alan olabilir. Patronlarınız ya da üstleriniz tarafından artık görüleceksiniz. Gizlide kalmış düşmanlar ya da düşmanlıklar ile çok mücadele ettiniz, az kaldı. Şimdi size yeni ülkeler vaad ediliyor. Ya da bulunduğunuz yerde hak ettiğiniz veriliyor. İş temponuz kariyer hedeflerinizle ilgili konularda yepyeni bir dönem sizi bekliyor. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN ASLAN: Koç yeniayı sizin uzakları, uzak yolculukları, yabancıları, yüksek öğrenimi ya da uzaktan eğitimi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek sevgili Aslan’lar. Yeni ve uzun vadeli planlar yapma vaktidir. Yabancılardan ya da uzaktaki insanlardan gelecek olan teklifleri değerlendirin. Uzak bir yere seyahat, taşınma kararı almanız bu ara olası. Uzaktan bir eğitim ve/veya yüksek öğrenim kararı da. Fikirleriniz, vizyonunuzda yenilikler mümkün. Ufkunuzun hiç olmadığı kadar tazelendiğini göreceksiniz. Topluluklar içerisinde ayrıştığınız ne varsa bunu artık sorun etmeyerek yolunuza devam edeceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BAŞAK: Koç yeniayı sizin ortaklı para alanınızı varsa borçlarınız ya da kredilerinizi temsil eden ev alanında gerçekleşecek, sevgili Başak’lar. Ortak kazanımlarınız, miras konularında ve/veya borçlarınız, kredilerinizle ilgili yeni bir döneme giriyorsunuz. Bu alanlarda yeni başlangıçlar olası. Yeni bir kredi çekmek, ortak kazanımlarınızla ilgili yepyeni bir karar alıp yatırım yapmak gibi. Ayrıca korkularınız ve psikolojinizle ilgili de yeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. Hiç bu açıdan bakmamıştım, dediğinizi duyar gibiyim. Kariyerinizle ilgili oldukça zorlu bir dönem geçirdiniz, mücadele verdiniz. Çalıştıysanız, emek verdiyseniz karşılığını alırsınız. Günlük hayatınız ve sağlığınızla ilgili artık sıkıntılı süreçler geride kaldı. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN TERAZİ: Koç yeniayı sizin ikili ilişkiler, ortaklıklar, danışmanlarınız, evlilik gibi konuları temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek, sevgili Terazi’ler. İlişkileriniz açısından yepyeni bir döneme giriyorsunuz. Ayrıca bu alanda şans ve berekette sizden yana olacak. Yepyeni bir ilişkiye başlayabilir, ilişkiniz varsa ciddi adımlar atabilirsiniz. Yabancılar ve uzak akrabalar ya da yüksek eğitim konularındaki zorluklarda son dönemeç. Dahası uzun bir seyahat planını yavaştan yapmaya başlayın. Bu dönem birincil hedefiniz siz ve karşınızdakiler olacak. Açık düşmanlarınız konusunda da yeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN AKREP: Koç yeniayı sizin günlük hayatınız, sağlığınız, iş yeriniz ve/veya altınızda çalışan insanları ilgilendiren ev alanında gerçekleşecek sevgili Akrep’ler. Bu alanda yeniliklere ve/veya başlangıçlara hazır olun. İş hayatınızda yeni bir konuma gelmeniz olası dahası yeni iş fırsatlarıyla da karşılaşırsanız şaşırmayın. Günlük ritminizde hareketlilik söz konusu. Size hizmet verenleri değiştirebilirsiniz. Sağlığınızla ilgili de yeni kararlar alıp, spor faaliyetlerine başlayın, derim. Sizi yoran ortaklı işerden uzaklaşacaksınız. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN YAY: Koç yeniayı sizin aşk hayatınızı, eğlendiğiniz alanları, hobilerinizi ve/veya spor alışkanlıklarınızı temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek, sevgili Yay’lar. Sahneye çıkma kararı alacaksınız adeta. Aşk hayatınız ve/veya hayattan aldığınız keyiflerde yepyeni başlangıçlar mümkün. Sevdiğiniz ve hoşunuza giden bir konuda inisiyatif alacaksınız. Ve birdenbire bambaşka kapılar aralanır, hayatınızda. Aniden bir aşk kapınızı çalar, size bir aşk itirafı da gelir. Karşı tarafla mücadele etmekten çok yoruldunuz, haklısınız da az kaldı, şu dönemeci bir atlatalım sakince. Size keyif veren şeylere odaklanın. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN OĞLAK: Koç yeniayı sizin aileniz, yuvanız, aile büyüklerinizi temsil eden ev alanında gerçekleşecek, sevgili Oğlak’lar. Bu alanlarda yepyeni kararlar alabilirsiniz. Bu karar bazen bir ev taşımak ya da satın almak ve/veya ev içinde değiştirmek istediğiniz eşyaları değiştirmek gibi. Bir dekorasyon şirketiyle anlaşmanız da mümkün. Sizin için evinizin, yuvanızın, köklerinizin anlamı değişti. Başka türlü bakıyorsunuz artık kendinizi güvende hissettiğiniz ve beslendiğiniz şeylere. Ama bunlar güzel gelişmeler olacak, endişe etmeyin. Bir evlilik kararı da alabilirsiniz. Dahası yer değişikliği yapmayı artık daha net şekilde dile getireceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN KOVA: Koç yeniayı sizin iletişim, ulaşım, yakın akrabalar, komşular ve/veya kardeşlerinizi temsil eden ev alanınızda gerçekleşecek, sevgili Kova’lar. Bu alanda yepyeni gelişmeler olası. İletişim şekliniz, onlarla olan ilişkilerinizde yeni çözümler ve/veya yollar bulup deneyebilirsiniz. Dilin kemiği yoktur, cümlesini de aklımızda tutarak iletişimde olursak başımız ağrımaz. Kısa ve günü birlik yolcuklara çıkabilirsiniz, ani kararlarlar ile. Ve bir aracınız yoksa araç almak için girişimde bulunabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki popülerliğiniz artacaktır, inisiyatifi ele alacaksınız. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSELEN BALIK: Koç yeniayı sizin kendinize ait paranız ve maddi/manevi değerlerinizi temsile den ev alanınızda gerçekleşecek sevgili Balık’lar. Bu alanda yepyeni gelişmeler olması mümkün. Yeni bir iş fırsatı çıkar önünüze ve maddi anlamda rahatlarsınız. Yaratıcılığınız için de farklı ve yepyeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. Kendinize verdiğiniz değer artacaktır, bu dönemde. Kendinizi daha mutlu ve dahası pozitif hissedeceksiniz. Hem maddi hem de manevi anlamda. Yaratım gücünüzü yeniden keşfedeceksiniz. Doğum haritanızda nelerin şifrelendiğini veya aldığınız kişisel etkileri öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d