YENİAY YAZILARI

BAŞAK YENİAYI (21°58)

Yeniden Başlamak

Başak Yeniayı

Uzun bir yaz olmadı mı sence de? Aylar süren Mars Aslan transiti ardından Venüs Aslan transiti ve retrosu, Merkür Aslan ve en nihayetinde Güneş Aslan ile yazın sıcağını içimize kadar hissettik. Başak enerjisindeki yeniay; Güneş ile Ay’ın kavuşumu… Adeta sonbaharın gelişini muştuluyor gibi. 15 Eylül’de Ankara saatine göre 04: 39’da gerçekleşecek.

Başak hayatlarımızda düzen ve toparlanmayı temsil eder. Hasat mevsimidir, bu nedenle yazın eğlencesinden yani Aslan enerjisinden çıkıp kışa hazırlık yaptığımız dönemdir. Hep sağlamcı ve garantici olması kışın nasıl geçeceğini düşünmesindendir. Her ayrıntıyı takip etmek, beslemek, sağlığa önem vermek, hizmet etmek, analiz etmek, ayrıştırmak ve toparlamak onun birincil motivasyonudur.

Bu bir yeniay olunca yeni başlangıçları getirir elbette. Kamusal alanda alınacak olan yeni kararlar, düzenlemeler, öğretmenler, memurlar, sağlıkçılar ve emekçilerle ilgili alınan yeni kararlar… Günlük hayat düzenimizi, beslenmemizi, sağlığımızı evcil hayvanlarımızı ilgilendiren konular gündemimizin ön sıralarında yer alacak.

Anın Haritası

Anın haritasının yükseleni Aslan. Toplumdaki liderler, önde gelen kişiler, sanatçılar, sporcular, çocuklarımız ana gündem maddelerimizden olacak. Haritanın ikinci evinde gerçekleşen yeniay bize ait olan değerlerimizi, maddi olanaklarımızı, yeteneklerimizi, beslenmemizi, tahıl ve hububatı anlatır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilgili yeni düzenlemeleri de getirecektir.

Başak yeniayı Plüton Oğlak, Jüpiter ve Uranüs Boğa tarafından destekleniyor. Sağlam adımlar atmamız konusunda bize yeni ve sıra dışı yeniliklere hazırlıyor. Bilincimizi uyanık tutmamız gerek. Gökyüzünde henüz yavaşlatan enerjiler var. Yani şairin dediği gibi “öyle birdenbire değil usul usul…” Özellikle yeniayın yönetici gezegeni Merkür durağan pozisyonda olması işlerin olağan seyrinin biraz yavaşlatabilir. Takıldığın yer neresi, adım atmakta seni en çok zorlayan? Eksik ya da tamam olarak hissedemediğin zaman?

Ayrıca durağan Merkür’ün karşısında yer alan ve bir süredir retro olan Satürn Balık hakkını ver, dersini iyi çalış, sınavlarını öyle geç diyecek. Aldığımız kararların doğruluğunu sorgulayacağımız bir dönem. Ya da bazen işler istediğimiz gibi akışında gerçekleşmeyecek. Tekrar düşünmemiz ve iletişimdeki eksikliğimizi görmemiz gerekecek. Tam gazda ileriye gidemeyeceğiz lakin düşünerek, ince eleyip sık dokuyarak sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.

Gökyüzünde bir süredir altı gezegen geri harekette. Bunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Nasıl mı? Bazen anlayamıyor, anlaşılamıyoruz. Bazen aynı söylemlerle olaylarla boğuşuyoruz. Kimi zaman geçmişin dehlizlerinde kayboluyor ve ne yaparsak yapalım işin içinden çıkamıyoruz. Kısaca ilerleyemediğimizi düşünüyoruz. Tüm bunlar olması gerekenler aslında göründüğü gibi değil her şey değişiyor, ilerliyor. Yalnızca geriye dönüşlerde boşaltılması gereken bagajlarımız olduğunu fark etmemiz gerek.

Venüs ile Jüpiter çekişmesi değerlerimizi yeniden sorgulatacak. Harcamalarımızla ilgili zorlayıcı etkiler ya da lükse kaçan harcamalara dikkat. Mars ile uyumlu açısı ilişkilerde daha diplomatik ve toparlayıcı etki verecektir.

Özgürleşme Zamanı

Aniden gelişen hava olayları, dünyanın bir yerinden gelen kuraklık ve kıtlık haberleri ile aynı anda sel ve fırtına haberlerini duyabiliriz. Toprak üçgeni yeryüzünü hareketlendirebilir. Uranüs, değişim ve özgürleşme için içimizdeki isyan duygularını harekete geçirebilir. İşçi, emekçi, sağlık ve hizmet sektöründe çalışan kesimde grevler, toplu iş bırakmaları dünya genelinde duyabiliriz. Bireysel anlamda ise benliğimizin özgürleşmek istediği yerleri daha net görmemiz mümkün olacak. Ayrıca sürpriz gelişmelerle de hayatımıza yeni bir yön çizebiliriz.

Başak Yeniayı Uranüs’ten tam destek alıyor ve bu oldukça önemli. Çünkü geçen Nisan ve Mayıs tutulmasının son yeniayı. Artık yeni bir döngüye hazırlanıyoruz, düzenlemelerini yap toparlan diyecek. Bir sonraki yeniayımız 14 Ekim’de Terazi burcunda gerçekleşecek olan güneş tutulması. Değerli madenlerde artış dikkat çekebilir. Kendimizi güvende hissettiğimiz alanlarda sürpriz gelişmeler mümkün. Hani bir süredir sürüncemede kalanlar birden çözümlenir. Bağımlı olduklarımızdan özgürleşmek daha kolaylıkla olur. Titizlikle ve üretkenliğimizi de ortaya koymak şartıyla.

Sudan Gelene Dikkat

Neptün’ün Başak Yeniayı ile yaptığı sert açı ise bizi biraz yorar. Sudan gelen tehlikelere dikkat etmemiz gerekiyor, bu dönemde. Zehirlenme vakalarına dikkat! Evcil hayvanlar, küçük baş hayvanlarla ilgili de salgın hastalıklara da. Ayaklarımız yere sağlam basmalı, Neptün bizi sisler diyarında yolculuğa çıkartmaya hazır bekliyor. Ani su baskınları, yerel yoğun yağışlarda dikkat. Öğrenciler, fabrikalarda çalışan işçiler, hizmet sektöründe gıdadan kaynaklı zehirlenmelere de. Şebeke suları, şiddetli yağış sonrası kanalizasyonların taşması gibi sonuçlar getirir.

Ayrıca Neptün kendimizi kurban pozisyonuna düşürdüğümüz yerleri temsil eder. Benliğimizi nerede aldatılmış ya da hapsedilmiş hissediyoruz? Kandığımız yer aslında kendimizi kandırdığımız yer mi? Bunları bize yaşatacak durum ve olayları deneyimleyebiliriz.

Denebola Sabit Yıldızı

21° Başak Burcuna yerleşmiş Aslanın kuyruğu Denebola sabit yıldızı ile kavuşum halinde olan bir yeniay. Kadim bilgiler bu yıldızın dünyaya doğadan gelecek talihsiz olaylarla sınanma vereceğini söyler. Sürprizli gelişmelere açık olduğumuzu da gösterir. Aslanın kuyruğunda olan bu sabit yıldızı gücünü iyi kullanırsan hedefine ulaşırsın, der. İlk tecrüben ile sonuca geldiğini hatırla!

Sabian Sembolü

DEĞERLİ TAŞLARLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KRALİYET ARMASI

Atalarımızdan gelen güçlü bağlarımız ve onlardan gelen mirasımız neler? Asalet ya da saf kan asil olmak nedir? Bu asillik belki size kendinize ait soydan gelmiyor. Ama ruhunuzun asil olması bunu davranışlarınızda ve karakterinizde göstermenize engel değil. Dikkat edilmesi gereken husus ise kişinin asalet duygusunun kendisine doğuştan verildiğini bilmesi. Ve bunu gurur ve onurunun üzerinde kibir haline getirmemesi. Hangi soydan ya da aileden geldiğimizin de bir önemi yok aslında. Var olan değerlerimize, yeteneklerimize yani kendimize inanmamız asil soyunda ilerisine götürmez mi bizi? Saf güzellik, yetenek, ayrıcalıkların ardında elbette uzun bir soyumuz var. Ama her soyun kalıtımsal sorunları, aktarımları da var. Haklara ve imtiyazlara sahip olmak bizi doğuştan üstün kılar mı? Herkesin kendine ait parmak izi var, bundan daha anlamlı bir kraliyet arması olabilir mi? Eşsiz bir izimiz var dünyaya bıraktığımız, bunu nasıl taşıyoruz o halde?

Yargılardan uzak durulması gerekiyor. Seçilmiş kişilere verilen ayrıcalıklar, züppe tavırlar ve herkesten üstün hissetmek işin acımtırak tarafı.

ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEMİ

Ülkemiz açısından da Başak Yeniayı oldukça önemli. Muhalefet partileri ile ilgili yeni gelişmeler, komşu ülkelerimiz, sınırlarımız, ülkemiz içindeki halledilmesi gereken sorunlar öne çıkacaktır.

Transit Mars Terazi ülkemizin Mars’ının üzerinde. Diplomasiyi yakın çevremizdeki ülkeler ve komşularımızla yeniden inşaa ediyoruz. Bu daha çok askeri alanda ve asayişi ilgilendiren konular üzerinde olacak. Yeni anlaşmalar ve ortaklıklar kurulması, yakın komşularımızla ilgili seyahat anlaşmaları ya da bu konular üzerinde mücadele verilmesi eğitim ve öğretim, yerel basınla ilgili yeni kararlar…

Yeni anayasa ile ilgili gelişmeler ve daha somut adımlar atılması mümkün. Ülkemizin madenleri ve maden sahaları, buralarda yapılan kazılar önemli olacaktır.

Sevdiklerinizle ve yeni başlamak istediğiniz yolunuza rehber olması dileğiyle sevgiler….

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: